+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Kara Kurbağaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Kara Kurbağaları
  Kara Kurbağaları hakkında bilgi


  KARA KURBAĞALARI en ilginç ve en iyi bilinen amfibyumlar arasındadırlar. Fakat halk arasında yaygın bazı inanışlar, bu hayvanların iyi anlaşılmadığına delildir. Kara kurbağalarına dokunmanın, elde siğillerin çıkmasına sebep olduğuna ve gökten kara kurbağası yağdığına dair söylenenler buna örnektir. Bilimsel incelemelerde bulunanlar, kara kurbağası'nın hayâtını tarif ederken gerçekle hayali ayırt etmişlerdir.
  Kara kurbağaları, kuyruksuz amfibyum'ların arasında en başta ailelerden olan «Bufonidae» yi meydana getirirler. Bazı otoritelere bakılırsa, karakurbağasıgiller ailesinin yedi alt-familyası vardır. Kara kurbağası türleri arasında alışılmış tipte olanlar bulunduğu gibi, bir takım garip özellikleri olanlar da vardır. Meselâ, yerin altında yuva yapan bir Meksika kara kurbağası ((Rhinophrynus dorsalis), daha çok termitlerle beslenen sivri burunlu ve pembe - kahverengi bir türdür. Bir de Amerikalarda yaygın beş-parmaklı kara kurbağalan'nın (Leptodactylus) arasında «hırsız kurbağa» denilen bir tür vardır. Bunun, kara kurbağalan'nın çoğunluğundan farkli olarak dişleri bulunduğundan, bazı akraba cinslerle birlikte «Leptodactylidae» diye ayrı bir aileye alınır.
  Karakurbağasıgiller bugün dünyanın hemen her yerinde yaşarlar. Eskiden Avustralya, Yeni Gine, Madagaskar gibi ban adalarda kara kurbağası yoktu. Fakat şimdi böcek nüfusunu kontrol altına almak için insanoğlu tarafından buralara da getirilmişlerdir. Avrupa'da üç kara kurbağası türü vardır, Birleşik Amerika'daki türlerin sayısı ise on ikiyi bulur. Kara kurbağaları kutup bölgeleriyle tropikal kuşakların arasında dağlarda, vadilerde veya ovalarda yaşarlar. Ormanlarda da, çöllerde de, daha doğrusu sıcak yazları olan ve üremelerine elverişli yeterli miktarda tatlı suyu bulunan her yerde barınabilirler. 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kara Kurbağa resmi


  kara-kurba-a-resmi-1.jpg
 3. Esma Şeker
  Görevli Bayan
  Kara kurbağalar hemen hemen dünyanın her yerinde bulunmaktadır. Hafif siyah renkli olmasından dolayı insanlar tarafında dokunulunca elde siğillerin çıktığı söylenmektedir. Yani kurbağa zehirlidir.
+ Yorum Gönder


kara kurbağası,  kara kurbağa