+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda AMERİKAN BENEKLİ ATLARI - At Cinsleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  AMERİKAN BENEKLİ ATLARI - At Cinsleri

  Amerikan benekli atların özellikleri


  Amerikan benekli atların özellikleri.jpg

  TÜRÜN TARİHÇESİ ve ORİJİNİ :

  İspanyol fatihlerinin soyundan gelen benekli atlar, Amerikanın batı bölümünün bir parçası olmuşlardır. Evcilleştirildikten sonra çalışma kabiliyetleri ve dayanıklılıkları ile kovboyların sürü işlerinde kullanılmışlardır. Amerikan yerlileri, bu beneklerin kutsal işaretler olduğuna inanmaktaydı. Yıllar geçtikçe, vahşi batının dağlık bölgelerine uyum sağlamak için atletik yapılarının gelişmesine rağmen renkleri ve benekleri değişmedi. Bu gelişme benekli atlara mükemmel bir serbest biniş, çiftlik, rodeo, iz sürme, yarış, gösteri ve çocukların yakın arkadaşı olma unvanını kazandırdı.
  CİNSİN ÖZELLİKLERİ :
  Çok yönlü yapıları vardır. Benekli atlar genelde güçlü kemikli ve iyi dengeli atlardır. Boynundaki ve kafasındaki benekler de ayrı bir güzellik katar. Benekli atların renkli derisi soyunu belirler. Çünkü en önemli özellikleri bu beneklerdir. Beneklerin şekilleri sonsuz farklı biçimde olabilir. Derileri daima beyaz ve bilinen diğer at renklerinden birinin kombinasyonu şeklindedir. Benekler yuvarlak hatlı olup, göğüsten boyuna doğru uzanır. Genelde Tobiano'ların yan taraflarında koyu renkler hakimdir. Kuyruk ise çoğunlukla iki renklidir. Overo'ların derisi de koyu veya beyaz olabilir. Ancak Overo'larda beyaz renk atın kürek kemiği ile kuyruğunu geçmez. Ayrıca Overo'ların kafalarında geniş beyaz lekeler vardır ve kuyrukları tek renklidir. Bu atları ilgi çekici yapan lekelerinin genetik yapısının hala anlaşılamamış olmasıdır. Her atın lekesi diğerinden farklıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Amerikan benekli atların bu at türü ispanyol fatihleri benekli at türü ırkından gelmektedir. bu at türü eğitildikten sonra çok dayanıklı ve hızlı olduğu anlaşılmıştır. bu yüzden kovboylar at olarak Amerikan benekli atların ırkını kullanmaktadırlar.
+ Yorum Gönder