+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda FRANSIZ BİNEK ATI - At Cinsleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  FRANSIZ BİNEK ATI - At Cinsleri
  Fransız binek atları hakkında bilgi  TÜRÜN TARİHÇESİ ve ORİJİNİ:

  Fransızların at yetiştirmede uzun bir geçmişi vardır. Bu sayede günümüzün en iyi spor atlarından biri olan Fransız binek atını yetiştirmektedirler. Bu cins ilk olarak Saint Lo ve e pin’ deki çiftliklerde Normandiyalı at yetiştiricilerinin Thoroughbred, Arap ve Norfolk Trotterini çiftleştirmesi ile Anglo-Norman türü oluşturulmuştur. Daha sonra bu türün tekrar Thoroughbred ve Araplarla çiftleştirilmesi sonucu günümüzde Selle Français denilen tür ortaya çıkartılmıştır. II. Dünya savaşı sonrası , Fransa’da atların hızını, dayanıklılığını ve yeteneğini arttırmak için çalışmalar yapılmaya başlandı. Bu gelişmiş yeni cinse 1958’de Fransız binek atı denmeye başlandı. Fransız binek atı , bir spor atının nasıl olması gerektiğine dair iyi bir örnektir. Bu at atletik, güçlü, zeki ve uysal bir cinstir. Özellikle engel atlama dalında yıldızı parlamıştır. Ayrıca Dresaj ve cross-country dalında çok başarılıdır.

  TÜRÜN ÖZELLİKLERİ

  Genel olarak Fransız binek atı zarif ve etkileyici bir kafa ile uzun bir boyuna sahiptir. Omuzları eğimli , göğüs kafesi derin , gövdesi kaslı ve uzundur. Genelde kestane renginde olurlar. Yinede farklı renklerde olanları görülebilir. Yüksekliği 155 – 170cm. arasında değişir.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Fransız binek atları eski zamanlarda seyhat ve taşımacılık olarak kullanılır.uzun ve kaslı gövdeleri sayesinde uzun yolculuklarda dayanabilir bir at cinsidir.Omuzları eğimli olduğu için rahat bir şsekilde eyersiz olarakda binilebilir.
+ Yorum Gönder