+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Kaplumbağa hakkında kısa bilgi - Kaplumbağanın kaç türü vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Kaplumbağa hakkında kısa bilgi - Kaplumbağanın kaç türü vardır
  Kaplumbağa hakkında kısa bilgi


  Kaplumbağa (ya da tosbağa) Testudines takımını oluşturan çok sert ve kemiksi bir kabuk içinde yaşayan, ağır yürüyüşlü, dört ayaklı, sürüngen bir hayvandır.

  Hareketleri yönünden ne kadar telaşsız ve ağır hayvanlarsa onların tarih boyunca gelişimi de o kadar yavaş olmuştur. Kaplumbağalar, öteki sürüngenlerle birlikte Mezozoik'in ilk dönemi olan Trias Çağı'nda ortaya çıktılar. 200 milyon yıldan beri kaplumbağaların vücut yapıları önemli hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Halbuki kaplumbağalar, dünyada soyu henüz tükenmemiş en eski hayvanlardandır.

  Açlığa pek dayanıklıdırlar. Çok uzun ömürlüdürler. Yüz, yüz elli yıl kadar yaşarlar.

  Kaplumbağa sık sık ölümsü bir uykuya dalar. Yaşadığı çevrede sıcaklık düşmeye başlayınca hayvan iyice uyuşup kalır. Bol Güneş ışığı alan kuru topraklarda kendine bir delik kazıp bütün kışı orada geçirmek üzere içine girer.

  Günümüzde, soyunu sürdürmekte olan 250'ye yakın kaplumbağa türü bulunmaktadır
 2. Ziyaretçi

  saol kardeşim işime çok yaradı.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kaplumbağar yaşadıkları yerlere göre farklı özellikler gösterdikleri için farklı türlere sahiptir. bunlar ; Tosbağagiller (Testudinidae) , Bataklık ve nehir kaplumbağaları, Deniz kaplumbağaları, Yumuşak kaplumbağalar ve bunların alt türleri..
+ Yorum Gönder


kaplumbağa hakkında kısa bilgi,  kaplumbağalar hakkında kısa bilgi,  kaplumbağa ile ilgili kısa bilgiler,  kaplumbağa hakkında bilgi,  kaplumbağalar hakkında kısa bilgiler,  kaplumbağa kısa bilgi