+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Timsahlar Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Timsahlar Hakkında Bilgi
  Timsahlar nasıl hayvanlardırlar


  Familyası: Timsahgiller (Crocodilidae)

  Yaşadığı yerler: Sıcak bölgelerde bataklıklar ve su kenarlarında.
  Özellikleri: Yapısı kertenkeleyi andırır. Vücudu kemiksi pullarla örtülüdür. Suda iyi yüzerler. Balık, kuş ve memelilerle beslenirler.
  Ömrü: Yüz yıl kadar.
  Çeşitleri: 23 türü vardır. Nil timsahı (Crocodylus niloticus), Deniz timsahı (Crocodylus porosus), Mississippi alligatoru (Alligator mississippiensis) meşhurlarıdır.

  Yumurtayla çoğalırlar. Çiftleşmeden sonra dişi, kıyıdaki bir kumlukta açtığı çukur içine kaz yumurtası iriliğinde 50 kadar yumurta yumurtlar. Yumurtaların üzerini kumla örterek yakınlarında nöbet bekler. Bazan bu süre üç ayı bulur. Dişi bu sürede hiçbir şey yemediğinden kilo kaybeder. Zaman zaman erkek de dişinin yakınına gelir. Ama dişisini beslemeyi akıl edemez. Yavrular, yumurta kabuğunu kırmaya hazır olunca 20 metre kadar uzaklıktan duyulan sesler çıkararak annelerini yardıma çağırırlar. Dişi, kumları açarak yumurtalardan yavruların çıkmasına yardım eder. İnce derili yavrular büyük bir titizlikle tek tek annenin ağzında su kıyısına taşınır. Bakıma muhtaç yavrular altı ile sekiz haftalık bir süre içinde anne ve baba tarafından dış tehlikelerden büyük bir dikkatle korunur. Yırtıcı kuşlar ve vahşi memeliler timsah yavrularına düşkündür. Yavrular kendilerine bakacak duruma gelince anne ve babalarından uzaklaşarak kendilerine av sahaları ararlar. Büyük timsahlardan uzak olmak zorundadırlar. Hatta bazan sonraki karşılaşmalarda anne ve babalar yavrularını tanıyamamakta, onlara av gözüyle bakmaktadır. Yavrular, balık yumurtaları, salyangoz ve su böcekleriyle beslenirler.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Timsahların genel özellikleri


  • Nehir ve göllerde yaşarlar.
  • Alt çeneleri sabit, üst çeneleri hareketlidir.
  • Kalpleri dört odacıklıdır.
  • Kalpte kirli ve temiz kan karışmaz. Kalp çıkışında panizza kanalında karışır. Vücudu karışık kan dolaşır.
 3. Esma Şeker
  Görevli Bayan
  Vücutlarının üzeri, sert kemiksi plakalarla örtülüdür. Geceleri iyi gören bir türdür.Avlarını çiğnemeden yutabilirler.Suda yaşadıklarından dolayı çok hızlı yüzerler.
+ Yorum Gönder