+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Hayvanların Hızları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Hayvanların Hızları

  Hayvanların hızları nasıldır  Hayvanlarda hız karada, suda ve havada yaşayan hayvanlar olmak üzere incelenir. Karada, suda veya havada yaşayan bütün hayvanların hız şampiyonları mevcuttur. Çok hızlı hayvan türlerine her ortamda rastlanır. Özellikle su ve havada hayvanların hızlı bir şekilde yer değiştirmesi kolayken karada yaşayan hayvanlar için bu mümkün olmayabilir..

  En hızlı hayvan ormanlarda değil ovalarda ve çöllerde bulunur. Bunlar avcı olan hayvanlardır, avlarını yakalamak için koşan hayvanlardır. Bunun tam aksine yakalanmamak için kaçanlarda olabilir. Hızlı koşmaları sayesinde canlarını kurtarabilirler. Avcı hayvanlarla avlanan hayvanlar arasında hız yapma farklılıkları vardır.

  Ceylan 90 – 95 km/saat, Aslan 75 – 80 km/saat, Tavşan 60 – 70 km/saat, Kurt 40 – 45 km/saat hız yapabilirler.  Karada Yaşayan En Hızlı Hayvanlar:

  En hızlı hayvan çitadır. Çita 90 km/saat hıza çok çabuk ulaşır, çok kısa mesafede 110 km/Saat hız yapabilir. Çitanın bu özelliği tırnaklarından kaynaklanmaktadır. İçe çekilgen olmayan tırnakları yere sağlam tutunmasını sağlar. Bazı ceylanlarda 95 km/saat hız yaparlar. Ilıman kuşakta yaşayan bir tavşan 70 km/saat hıza ulaşabilir. Yarış atı 70 km/saat hız yapabilmektedir. Koşu için yetiştirilen tazılarda 65 km/saat hız yapabilirler. Kurtlar 45 km/saat hız yaparlar. Ancak dayanıklı hayvanlardır. Kurtların hızlarında devamlılık vardır kolay kolay pes etmezler. Karada yaşayan hayvanların en ağır cüsseli hayvanı olan file gelince iri cüssesine rağmen küçümsenemez bir hız yapar. Fil 40 km/saat hız yapabilmektedir.

  Havada Yaşayan En Hızlı Kuş:

  Havadaki kuşlarda düz uçuşla pike uçuşu hız olarak ayırt etmekte yarar vardır. Düz uçuşta en hızlı kuş sağanlardır. Akşam üstü kara sağanlar 200 km/saat hız yaparlar. Bu kara sağanların hızlarına rağmen hiçbir yere çarpmadan uçabilirler gözleri olağanüstü görüşe sahiptir. Havada en hızlı kuş sağanlardır. Pike yapan en hızlı kuş avına saldıran doğandır 360 km/saat hız yapması ile ünlüdür. Pike yapan doğan uçak gürültüsü gibi ses çıkarır. Daha ağır gövdeli olan kartal 300 km/saat hızla pike yapabilir. Düz uçuşta bağırtlak denilen kuşlar 120 km/saat hız yapabilmektedir. Kız böcekleri 75 km/saat hız yaptıkları bilinmektedir. Sfenkslerde 50 km/saat hız yapmaktadırlar.

  Suda Yaşayan En Hızlı Balık:

  Denizde yaşayan en hızlı balık yelkenli balıktır 110 km/saat hız yapmaktadır. Kılıçbalığı 90 km/saat hız yapabilmektedir. Kılıç balığıda en hızlı balık sınıfındandır. Mavi balina cüssesine rağmen 70 km/saat hız yapar. Deniz memelilerinden yunusların hızı 65 km/saat tahmin edilmektedir. Yunuslar 30 – 40 km/saat hızla yüzerler. (Rakamsal bilgiler ansiklopedilerden alınmıştır.)

  Genel olarak hayvanlar ulaşabildikleri hızları devamlı olarak korumaları imkansız gibidir. Hayvanların dayanma güçleri farklı olabilir. Çünkü en hızlı hayvanlar, çok uzun mesafe yol kat ederek göç eden hayvanlar değildir.

  Hayvanlarda hız kısada olsa karada, havada ve suda yaşayan en hızlı hayvan, en hızlı balık, en hızlı kuş hangilerindedir? yazmaya çalıştık. Daha birçok canlının hız ölçüsü muhakkak vardır. İçlerinden örnekleme yapılarak belirtmeye çalışılmıştır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Hayvanlar alemi çok büyük bir alemdir. bu alem için de birden fazla türde canlı yaşamaktadırlar. bu türler de birbirlerinden farklı özelliklere sahiplerdir. bu yüzden oturup teker teker hızlarını sıralamak çok uzun sürer. bu yüzden bunların en hızlı ve en yavaş olanlarını söylersek dünyanın en hızlı hayvanı çita iken en yavaş hayvanı da salyangozdur.
+ Yorum Gönder


hayvanların süratleri,  hayvanların hızları