+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Hayvanlarda Ayak Hastalıkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Hayvanlarda Ayak Hastalıkları
  Hayvanlarda ayak hastalıkları hakkında bilgi  Pek çok işletmede hayvanların tırnak bakımı göz ardı edilmektedir. Genellikle tırnak rahatsızlıkları ilk başladığı andan 2-3 hafta sonrasında bizim gözümüzle fark edebileceğimiz aksamalar şeklinde kendini göstermektedir. Başlıca ayak hastalıkları (tırnak çatlakları, tırnak düşmesi ve tırnak kalınlaşması), tırnak taban hastalıkları (taban ezikliği, taban ülserleri ve ökçe aşınması), tırnaklar arasındaki deri kısmın hastalıkları (laminitisler, kıl torbası yangıları, tırnak arası yaralar), eklem şişmeleri, tendonların (ayak bağları) zedelenmesidir. Erken teşhis ve zamanında yapılan bakımın bu yönden ne kadar önemli olduğu göz ardı edilmemelidir. Tırnak hastalıkları çok acı verdiği için hayvanda üzerine basamama dolayısıyla da topallama, şişlik, iltihap, ateş şeklinde kendini göstermektedir. Acı çeken hayvan iştahsız olur yem yemek istemez, huzursuz ve sıkıntılıdır. Bunların birleşimi ile yem yemeyen inek süt üretemeyeceği için süt veriminde düşme, döl tutmama, yavru atma gibi sorunlar birbirini izleyecektir.

  Ayaklar hayvanın ağırlığını dörde bölerek onun rahat hareket etmesini ve dolayısıyla da gerekli yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar. Hayvan ayaklarının yer ile temas ettiği nokta olan tırnaklarının üzerinde durmaktadır. Tırnak bakımında ilk anlaşılacak nokta yaşamsal faaliyetlerini rahatlıkla gerçekleştirebileceği sağlıklı uzunlukta ve dokuda olması için yapılan kesme ve dezenfekte etme işlemleridir. Tırnak kesme işlemi tırnaktaki fazla dokuları ortadan kaldırmak için yapılır. Tırnak kesimini mutlaka tecrübeli kişiler yapmalıdır. Aksi taktirde yanlış tırnak kesimi geri dönüşü olamayan problemlere neden olacaktır. İşlemin hızlı ve hayvan için en az sıkıntıya yer verecek şekilde tamamlanması için kullanılacak aletlerin son derece keskin ve sağlam olması gerekmektedir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Evde hayvan besleyenler evcil hayvanlarının ayak bakınmlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. bu yüzden yapmaları gereken düzenli olarak ayak bakımlarını yapmak yoksa 2-3 hafta sonra zaten gözle görülen hastalıklar baş gösteriri. bunar tırnak düşmesi ve kalınlaşması gibi
+ Yorum Gönder


hayvanlarda ayak şişmesi,  ineklerde ayak şişmesi,  ineklerde ayak hastalıkları