+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda En sosyal kediler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  En sosyal kediler

  Sosyal kedilerin özellikleri

  aslano.jpg
  Sosyal gruplar halinde yaşayan aslanlar 'en sosyal büyük kedi' olarak tanımlanır. Onların bu sosyal gruplarına ise "pride" adı verilir. Bir pride içinde çoğunluğu dişi olan yaklaşık 30-40 kadar aslan bulunur. Yani aslanlar büyük aileler halinde yaşarlar. Diğer sosyal hayvanların aksine dişiler arasında hiyerarşi yoktur.

  Gündüzleri genellikle, hep birlikte uyuyan aslanlar, havanın serinlediği saatlerde ise avlanma hazırlıklarına başlar. Her biri tek tek, ava farklı yönden yaklaşır. Avlanmayı genellikle yelesiz oluşlarıyla ayırt edilebilen dişiler yapar.

  Hiçbir aslan tok olunca avlanmaz ve aynı anda birden fazla hayvan avlamaz. Yani bu tok gözlü hayvanlar, sadece gerektiği zaman ve yeterince avlanırlar.

  Mükemmel bir gece görüşüne sahip olan aslanlar, bu sayede geceleri rahatlıkla avlarını görebilirler. Karanlıkta dolaşan aslanların ışığı mümkün olduğu kadar fazla toplayabilmeleri için gözlerinde özel bir sistem vardır. Diğer canlılara göre daha büyük olan gözbebekleri ve göz mercekleri aslanları iyi birer avcı yapan en önemli özelliklerdendir.

  Aslanlar iletişim için işaret bırakma yöntemini kullanırlar. Topraklarının sınırlarını üre bırakarak belirlerler. Bu diğer aslanlara karşı “Burada başka bir pride yaşıyor, girmeyin! ' anlamında bir uyarıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  En sosyal olan hayvanlar benim bildiğim üzere aslanlardır. bu fikre kapılmamın nedeni aslanların sosyal grup olarak birlikte yaşamalarıdır. aslanlar çok güzel ve güçlü olan hayvanlardır aynı zaman da ormanlar kralı olarak nitelendirilmektedirler. erkek aslanlar çok tembel ve uyuşuklardır.
+ Yorum Gönder