+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Deniz kaplumbağalarının özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Deniz kaplumbağalarının özellikleri


  Bilinmeyen yönleri nelerdir  Deniz kaplumbağaları ise yalnızca çiftleşme zamanı karalara yaklaşırlar. Ancak yumurtlamak için deniz kıyılarına çıkarlar ve genel olarak hayatlarının tamamı denizlerde geçer. Bu yüzdendir ki ayaklarının yüzmeye uygun palet benzeri şekil değişikliğine uğradığı görülmektedir. Tırnaklardan bir veya iki tanesi kalmıştır. Kabukları ise kayık benzeri uzun bir şekil almış baş ve ön ayakların bulunduğu yerden kabuk daha geriye çekilmiştir.

  Deniz kaplumbağaları dünyanın genellikle orta ve tropikal bölgelerine yakın denizlerinde yaşamalarını sürdürürler. Ülkemizde de Akdeniz ve Ege Kıyılarında yumurtlama zamanı görülmektedirler. Deniz kaplumbağalarının yuvalanması için iklim kadar uygun kumsallarında olmasına bağlıdır. Ülkemizde Dalyan, Dalaman, Fethiye, Patara, Kumluca, Belek, Kızılot, Demirtaş, Gazipaşa, Göksu Deltası, Kazanlı, Akyatağan ve Samandağ'da yumurtlama plajları mevcuttur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kaplumbağalar dedik üç farklı yerde yaşamaktadırlar. bunlar karada , denizde ve tatlı sularda . bu kaplumbağalardan denizde yaşayanları yanlızca çiftleşme ve yumurta bırakma zamanların da karaya gelirler. bu zamalar dışın da da sürekli olarak denizde bulunmaktadırlar. ayrıca bu kaplumbağalar yüzmeye yatkın palete benzer ayaklara sahiplerdir.
+ Yorum Gönder


deniz kaplumbağalarının özellikleri,  deniz kaplumbağasının özellikleri,  deniz kaplumbağaları özellikleri ,  deniz kaplumbagalarının özellikleri,  deniz kaplumbağalarının özellikleri nelerdir,  deniz kaplumbağası özellikleri