+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Aslan mı Kaplan mı Güçlü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Aslan mı Kaplan mı Güçlü
  Aslan mı Kaplan mı Güçlü


  aslan ve kaplan.jpg

  Aslan ve kaplan.Yenilmez gibi olan iki hayvan.Bunlar mücadele ederse kim mi yener.İşte size bununu anlatacağım.

  Kaplan aslanı havada,karada,suda,aslanı parçalar.Bunu size puanlama yolu ile açıklayacağım.


  Bir sibirya kaplanı dört ayak üstünde 90cm iki ayak üstünde 3m'dir.Ağırlığı 300kg'ye yakındır.Aslan ise;iki ayakta 3m, dört ayakta ise 85cm dir.Ağırlığı ise 230 kg'dir.Yani kaplan cüsseden dolayı 1-0 önde.

  Sibirya kaplanı;Yaban domuzu,karaca,benekli geyik,tavşan,balık,bazen de siyah ve boz ayı yerler.(tavşan hariç avlamak biraz zor.) Aslan ise;Antilop,zebra,kamış sıçanı,öküz başlı antilop,afrika ceylanı,siyah antilop,zebra,bufalo,saz ceylanı,afrika filleri,su aygırları ve hatta insanları avlar(kabul ediyorum hepsi büyük av ancak büyak avların hepsi sürüyle indiriliyor.Dişi olmadan erkek bir hiçtir.Sürüsü olmadan da bir dişi hiçtir.Böylesi avları tek başına avlayamazlar.)Dolayısıyla kaplan 2-0 önde gidiyor.

  Kaplan,aslandan açık bir farkla daha güçlüdür.Kaplanın gerçek pençesi hiç ölçülememiştir.(Haberlerde görmüştüm,Kaplan gerçek gücüyle basınç ölçere vurunca basınçölçer ortadan ikiye ayrılmıştı.Dolayısıyla sayı anlaşılmamıştı) Başka bir yerde kaplan oyun oynamak için topa vurunca 850kg'lık basınç oluşmuştu.(bence gerçeği 2.5 ton basınçtan az değildir.)Aslan ise bundan çok daha ufak.Ayrıca kaplan sert vurmasının yanında çok çok vuruyor.Pençeleri çok
  hızlı.Yani kaplan 3-0 önde.


  Farkettiyseniz en başta''kaplan aslanı havada,karada,suda, parçalar.''demiştim.Bunu espiri olsun diye değil doğru olduğu için yazdım.Bunlar kaplanın aslanı yerde parçaladığı yazılar.Ağaçta aslana olanak bile verilmez.Kaplan aslandan daha iyi tırmanıcıdır.Sudada parçalar çünkü;kaplan vaktinin çoğunu suda geçirir.Ama aslan sudan korkar.Bunun için kaplan aslanı;havada,karada,suda 5-0 farkla parçalar. 2. Ziyaretçi

  arkadas sen bunları yazmıssın fakat bu dev hayvanları arastırmamıssın aslan daha güçlüdür sen diyorsun dişi aslansız erkek aslan hiç dişisizde erkek aslan bir hiçdir demek oluor.Erkek aslanların kürkleri vücudunun %40 ağırlığını oluşturuyor ve kamuflaşını yaptırmıyor o yüzden erkek aslanlar avlanmıyor ve sürüde olmayan aslanları uzaklaştırma görevini üstleniorlar.ayrıca tüm kedigillerde ailesine yavrusuna önem veren aslanlardır buda daha önemlidir kaplan ağaçlarda ormanlarda yaşar ama aslan açık ortamlarda yaşar. aslanlar neden sudan korksun yaradandan ötürü birşey olabilir aslan yüksek sulara girmez ALLAH kaplana ağaca çıkması için özellik vermiştir ama aslana vermemiştir çünkü kaplan avını korusun ağacında diye aslan saldırsa korkudan ağaca cıkar ama aslan avını açık yerlrede korumak zorundadır ASLAN DAHA GÜÇLÜDÜR

  aslan ve kaplan1.jpg
 3. Ziyaretçi
  Aslan ne ki o ilk bastaki abiyi takdir ederim yanliz bir hatasi var kaplan10000000000000000000000000000000000000000000 0000000000000000 onde kaplan daha guclu
 4. Ziyaretçi
  bana göre 2side çok güçlü ama aslan kral diye güçlü diyorsunuz ama ikiside aynı güçte ama ben kaplanı tutuyorum.kaplan tam 300 kg aslan 355 kg dir.yani aslan 1 kaplan 0 kaplan hızlı ve çeviktir.yani aslan 1 kaplan 1aslanın derisi yumuşaktı ama kaplanınkisi aslandan daha serttir.yani aslan 1 kaplan 2 am aslan ın kamikleri çok serttir yani kaslıdır. durum 2-2 kaplan 1 saatte 21tane bufalo yakalıyabilir ama aslan 19 tane yaklaya bilir ama erkek aslan 19 tane yakalayabilir ama dişi aslan tam 25 tane yakalar dişi kaplan ise 27 tane yani kaplan3-2 önde ama aslan eğitilebilir ama kaplan eğitilmez. yani 3-3 yani ikiside çok güçlü

 5. Ziyaretçi
  bana göre 2side çok güçlü ama aslan kral diye güçlü diyorsunuz ama ikiside aynı güçte ama ben kaplanı tutuyorum.kaplan tam 300 kg aslan 355 kg dir.yani aslan 1 kaplan 0 kaplan hızlı ve çeviktir.yani aslan 1 kaplan 1aslanın derisi yumuşaktı ama kaplanınkisi aslandan daha serttir.yani aslan 1 kaplan 2 am aslan ın kamikleri çok serttir yani kaslıdır. durum 2-2 kaplan 1 saatte 21tane bufalo yakalıyabilir ama aslan 19 tane yaklaya bilir ama erkek aslan 19 tane yakalayabilir ama dişi aslan tam 25 tane yakalar dişi kaplan ise 27 tane yani kaplan3-2 önde ama aslan eğitilebilir ama kaplan eğitilmez. yani 3-3 yani ikiside çok güçlü

 6. Ziyaretçi
  Aslan mı Kaplan mı? Aslanlar sadece açık ortamlarda yaşarlar,yani ormanların kralı değildir bize hep böyle öğretilmiştir.Aslanların özel hayatına çok girilmiştir,genellikle belgesellerde aslanlar hep zirvededir,bazılarında çipli tasmalar bile vardır yani osursalar duyulur.Dişi aslanlar hem anne hem de avcıdırlar,erkekler ise hantal,hazırcı ama çok güçlüdürler.Aile hayatı mükemmeldir,sürü halinde yaşar ve avlanırlar.Ortalama ömürleri 12 yıldır.Erkek aslan 200-250 kilo,dişi ise 120-200 kilo çeker.
  Afrika'daki aslanlar(başka yerde yaşayan varsa söylesin)kameralara o kadar alışmışlarki poz vermek için yarışmaya sanki evcilleşmeye başlamışlardır.
  Kaplanlar sadece Asya'nın güneyinde ve kuzeyinde yaşarlar.300-350 kilo basarlar,yalnız yaşar,yalnız avlanırlar.Özellikle Sibirya kaplanları kedigillerin en vahşi,en yırtıcı ve en gizemli türüdür.Karada havada suda avlanabilirler.Aile bağları zayıftır,aç kalınca kendi cinsini bile çekinmeden yiyebilirler.Leoparlar ve Çitalar Kaplanın Afrika versiyonudur.
  Sonuçta Aslan ve Kaplan aynı kefeye konmamalıdır.
  Çünkü Herhangi bir Kaplan teke tek de erkek veya dişi aslana her zaman üstünlük sağlar diyorum.
  Benim görüşüm bu, KAPLAN daha güçlüdür

 7. Ziyaretçi
  Merhabalar,

  aslan-ve-kaplan2.jpg

  Buradakilerin hepsi Trabzonlu galiba! Çünkü hepsi kaplandan yana tavır koymuşlar. Kaplan Trabzonspor’un sembolü ya… Ne var ki, yazılanlar olsa-olsa üzerine, hem de kişinin gönlünden ne geçiyorsa işte öyledir.
  Peki… Bu satırların yazarı konunun uzmanı mıdır? Yok canım, ne münasebet! Ama bu kişi mantıklı ve gerçekçidir. Biraz da dünyadan haberi vardır, hepsi bu kadar! Önce, “aslan hayvanlar kralıdır” diye bir kanaatin dünyaya mal olmasını düşünelim. Bu niye böyle olmuştur? Şunu kabul edelim ki, efsanelerin bile temeli gerçektir. Sonradan hayallere karışırlar. Mesela, Çin efsanelerinin belli-başlı konusu çatal dilli ejderhalardır. Bu hayvan olabildiğince abartılıp süslenmesine rağmen, gene aslı olan piton yılanına benzer. Çin kültürünün ejderi veya ejderhası esasen pitonlardır. Nitekim, yakın bir zaman önce, güney Çin’de bir iş makinesinin kepçesine takılıp ölen bir yılanı görmüşüzdür.

  Bu piton, gerek boy, gerek kalınlık ve gerekse siklet (ağırlık) olarak gerçekten bir canavardır. Yalnız haberi verenin de dünyadan haberi olmadığı anlaşılıyor! Yılana boa demiş. Boa yılanları yalnız Orta ve Güney Amerika’da yaşarlar. Hem de boalar, piton ve anakondadan sonra büyüklükte üçüncü sıradadırlar. Bir de Çin resmi makamları haberi yalanlamışlarmış. O halde bu fotoğraf nedir? Photoshop mu!?
  Biz gene aslan ve ona rakip gösterilen kaplana dönelim. Kaplan deyince, hep Sibirya’ya gidilir. Çünkü, Ora’nın kaplanları gerçekten diğerlerinden daha iridirler. İyi de, dünyadaki Afrikalı ve Hintli aslanların da böyle büyükleri vardır. Evet, Doğu Afrika aslanları, türün diğer üyelerinden daha iridirler. Tıpkı Sibirya’nın kaplanı gibi. Bu husus pek öyle konuşulup yazılmadığı için bilinmemektedir.
  Kaldı ki, iş hacimle, sikletle bitmiyor. İnsanlığın kanaati çok önemlidir. Bu kanaat nasıl ve niçin böyle oluşmuştur acaba? Demektir ki, bu aslan milleti tarih boyunca her önüne geleni tepelemiştir. Tepelemiştir ki, bugün hâlâ aslanın krallığı konuşulup yazılıyor. Değil mi efendim!?
  Günümüz Hint yarımadasında, Afrika’dan ayrı olarak az sayıda aslan yaşamaktadır. Bu ise, aslanların geçmişte Bura’da yaygın olabileceğini gösterir bir işarettir. Fakat… Kaplanın, efsanelerle örülü Hint kültüründe, dünyadaki aslan gibi bir yeri yoktur! Ya buna ne denecektir?
  Şimdi… Bu yazar da Galatasaraylı galiba!.. diye düşünülecek ise Hayır, yazar Fenerbahçelidir ama her şeyden önce mantıklıdır ve gerçekçidir!
  Zaten… Trabzon’a kaplan, Galatasaray’a aslan demek ayrı bir konudur. Biz, burada onlara atıfta bulunarak, sadece işi şakaya vurduk. O kadar!

 8. Ziyaretçi


  Merhabalar,
  Şu linkteki aslan avı vidyosuna bir bakın! Şu ihtişama bakın! Aslan kaç kurşun yemişse, hâlâ daha aslan gibi saldırıyor. İnsanı duygulandırırcasına
  İşte!.. Aslan bu yüzden, asalet, mertlik ve kahramanlık sembolü olmuştur. Aslan yalnız kas ve güç değil, biraz da budur!

 9. Ziyaretçi
  aslan güçlüdür tabikidiiii

  aslan ve kaplan3.jpg

 10. Ziyaretçi
  Merhabalar,
  Üstteki yazı ve aşağıdaki vidyoyu buraya yükledikten sonra dahi, konudan kopamayıp bir süre düşünmüşüzdür. O sıra aklımıza gelen bir husus daha olmuştur. Bir tarih kaynağında, Trakya’nın güneyinde M.Ö. aslanların yaşadığını okumuştuk. [Trakya denilen coğrafyanın bizdekiyle sınırlı olmayıp, Bulgarya ve Selanik’in doğusundaki Yunanya’nın Trakya’ya ait olduklarını unutmayalım.] Kaynağı hâlâ hatırlayabilmiş değiliz ama, bunun Herodot Tarihi olabileceğini sanıyoruz.
  Trakya’da aslanların yaşaması, haliyle Anadolu’da da yaşamaları demektir. Hem de mutlaka öyledir. Oradan daha doğu ve güneye, sıcak İran ve Arap ülkelerine uzanabiliriz. Buralarda, geçmişten günümüze gelen eski eserlerde bol-bol aslan figürleri vardır. Bu ise, gene buralarda aslanların yaşadığını ve ona gösterilen saygıyı işaret eder. Ayrıca, Ülkemizin doğusundaki dağlarda bile yakın zamanlara kadar kaplanların yaşadığı bilinmektedir. Hazar kaplanı! Demektir ki… Aslan ve kaplan, bugün değilse bile geçmiş asırlarda aynı coğrafyayı (habitat) paylaşmışlardır.
  …ve bugün dünya kültürlerinde aslan hayvanlar kralıdır! Kaplan ise, aslandan sonraki, güçlü ama hain ve lanet edilesi bir hayvan olarak nitelenmektedir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu


aslan mı daha büyük kaplanmı,  aslanmı kaplanmı,  aslan mı kaplan mı,  aslan mı daha güçlü kaplan mı,  aslanmı büyük kaplanmı,  aslan mi buyuk kaplanmi