+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Tüküren Kobraların Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tüküren Kobraların Özellikleri


  Tüküren kobralar hakkında bilgi

  Tüküren kobralar zehir bezleri çevresinde bulunan kasların kasılmasıyla dişlerinde bulunan küçük deliklerden zehirlerini basınçla püskürtürler. Bu tür kobra yılanlarının dişleri arasından çıkan toksin içerikli bu zehir havada sprey etkisi ile dağılarak kurbanına gider. Tüküren kobralar zehirlerini yarım metreden 2 metreye kadar etkili bir şekilde püskürtebilmektedir. Eğer tüküren kobralar tarafından saldırıya uğramışsanız zehir gözünüze gelmediği sürece çok büyük sorunlarla karşılaşmazsınız. Zehir göze temas ederse körlüğe neden olabilir.

  Tükürme Özelliği

  Uzmanlar kobraların tükürme davranışının zaman içinde başka bir özelliğin çeşitli doğal etkenlerin sonucu olarak evrimleşmesiyle oluştuğuna inanmaktadırlar. Kobralarda bu özelliğin kendilerini antilop gibi keskin toynaklı hayvanlardan korunmak amacıyla geliştiğine inanılmaktadır. Kobralar avlanmak amacıyla tükürerek saldırmazlar. Bunun yerine direk sokarak zehirlerinin kana karışmasına neden olurlar. Kobralar tükürerek saldırıyı sadece kendilerini savunmak için yaptıkları için, bu saldırıya nadiren başvururlar.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bir kobra yılan türü olan tüküren kırmızı kobralar zehirli ve çok tehlikeli bir yılan türüdürler. tüküren kırmızı kobralar zehirlerini basınç ile püskürtürler. basınç ile püskürtürkleri zehir yaklaşık olarak iki metre kadar uzağa gitmektedir.
+ Yorum Gönder