+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda En çok insan öldüren Afrika memelisi hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  En çok insan öldüren Afrika memelisi hangisidir
  Hipopotam ile ilgili bilgiler


  Hipopotamlar (suaygırları) maalesef çimlerle çevrili, yavaş akan tatlı su kaynaklarının yakınında yaşamayı severler; bu da insanların tercih ettiği yaşam alanlarının aynısıdır.

  Kazaların çoğu, ya suyun altındaki bir hipopotamın kafasına yanlışlıkla şiddetli bir kürek darbesi gelmesi sonucu hipopotamın kayığı ters çevirmeye kalkmasından ya da insanların gece dışarıda yürümeye çıkmalarının hipopotamın otlanmak için sudan çıktığı zamana denk gelmesinden kaynaklanır. Ürkmüş bir hipopotamın ayakları altında ezilmek onurlu bir ölüm şekli olmasa gerek.

  Hipopotamlar domuz ailesindendir

  Hipopotamlar domuz ailesinin en büyük üyeleridir ve iki türe ayrılır: Bayağı hipopotam ve cüce hipopotam. Bayağı hipopotam, Afrika ve Asya fillerinden sonra karada yaşayan en büyük üçüncü memelidir.

  Hipopotamlar vejetaryandır, kendilerini savunmak için saldırganlaşırlar

  Bir hipopotama saldıracak kadar aptal olan çok fazla hayvan yoktur. Hipopotamlar, özellikle yavruları varken, çabuk kızarlar. Aslanları suyun içine batırıp boğarak, timsahları ısırıp ikiye bölerek ve köpekbalıklarını suyun dışına sürükleyip ayaklarıyla ezerek öldürürler. Bununla birlikte bu hayvanlar sıkı birer vejetaryendir; yani bu saldırganlıkları büyük ölçüde kendilerini savunmak içindir. Hipopotamlar çoğunlukla ot yer.

  Bir hipopotamın derisi bir ton gelir

  Bu deri 4 cm kalınlığındadır -çoğu silah karşısında, kurşun geçirmezdir- ve hipopotamın ağırlığının dörtte birine denktir. Hipopotamlar, kurumalarını engelleyen yağlı kırmızı bir sıvı salgılarlar; bu sıvı insanların, hipopotamların kan salgıladığını düşünmelerine neden olurdu. Onların cüsselerine aldanmayın. Tamamen büyümüş bir hipopotam bir insandan çok daha hızlı koşabilir.

  Hipopotam, balina ve yunusların dışında suyun altında çiftleşip doğuran tek memelidir. Burun deliklerini kapatabilir, kulaklarını yassılaştırabilir ve suyun altında beş dakika boyunca kalabilirler.

  Hipopotamların nefes alıp verişleri ürkütücüdür

  Esniyor gibi göründüklerinde aslında, etrafındakilerin kendilerinden uzak durması için onlara kötü kokan nefeslerini salarlar. Bu iyi bir tavsiyedir: Hipopotamın dişleri keskindir ve bir ısırışta bir kol ya da bacağı ikiye bölebilir.

  Hipopotamların yalnızca dört dişleri vardır

  Bu dişler fildişi yapısındadır. George Washington'un takma dişlerinin bir kısmı hipopotam dişinden yapılmıştı.

  Oxford Yemek Rehberi'ne göre bir hipopotamın en güzel yeri, ot ve baharatla kızgın yağda kızartıldıktan sonra az suda pişirilen göğüsleridir. Bu olmazsa, aynı şekilde pişirilmiş arka adaleler de kabul edilebilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Hipopotamlar bizim yaygın olarak bildiğimiz adı ile su aygırılar çimler ile kaplı yavaş akan sularda ve su kenarların da yaşamayı severler. ama bu alanlar su aygırılar için çok az bulunan alanlardır çünkü insanlar da bu tip alanlarda yaşamayı tercih ettiği için onlara daha az alan düşmekte bu da nesillerini tehlikeye sokmaktadır.
+ Yorum Gönder