+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Kaplumbağaların Duyuları Nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kaplumbağaların Duyuları Nasıldır
  Kaplumbağaların duyuları hakkında bilgi


  Kaplumbağaların duyuları nasıldır  Kaplumbağaların Duyuları Nasıldır.jpg


  Çukurda olan gözleri kapaklıdır. Koku alma duyuları hassastır. Türüne göre otçul veya etçil olanları vardır. Hepsi yumurta ile çoğalır. Akciğer solunumu yapar ve kış uykusuna yatarlar. Günlerce açlık ve susuzluğa dayanabilirler.
  .Akciğer, Akciğer, hava soluyan omurgalılardaki temel solunum organıdır. Ana görevi atmosferdeki oksijeni kan dolaşımına nakletmek ve kan dolaşımındaki karbondioksiti atmosfere çıkartmaktır. Bu görev, gaz değişiminin vuku bulduğu milyonlarca küçük, müstesna biçimde çok ince duvarlı hava kesecikleri oluşturan özelleşmiş hücrelerin mozaiği sayesinde gerçekleşir. Akciğerlerin solunumla ilgili olmayan görevleri de vardır.
  omurga ve Omurga, yani kolumna vertebralis, omurlardan oluşmuş, içinde omuriliği barındıran kemik yapıdır. Kolumna Vertebralis 70 cm uzunluğundadır, içindeki omurilik ise 43-45 cm arasında değişir; yani omurilik kolumna vertebralisten daha kısadır.
  .kaburgaları içte, sırt kabuk|kabuğuna kaynaşmıştır. Amerika ve Avrupa’nın bir çok kısımlarında yumurtası, eti ve kabuğu için avlanırlar. Yarım ton ağırlığa ulaşanları vardır.

  Hepsi toprakta açtıkları çukurlara yumurtlar ve üzerlerini tekrar toprakla örterler. Deniz ve tatlı suda yaşayanlar suda çiftleştikten sonra yumurtlamak için kumsallara çıkarlar. Yumurtalar toprağın ısısına bağlı olarak olgunlaşır. 2-3 ay içinde ergine benzer yavrular çıkar.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kaplumbağalar dış görünümleri ile çok güzel görünen ve çok ağır hareket eden bir hayvandır. bunun dışında kabuklarının için de bulunan kaplumbağalar çok çirkin yaratıklardır. kaplumbağalar gözler çukur içinde bulunur ve çok hassas koku alma duyusuna sahip hayvanlardır.
+ Yorum Gönder