+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Yapraklı deniz ejderi beslenme, deniz ejderi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yapraklı deniz ejderi beslenme, deniz ejderi
  Yapraklı deniz ejderi beslenmesi hakkında bilgi


  Yapraklı deniz ejderi neler yer
  Yapraklı deniz ejderi beslenme, deniz ejderi.jpg


  Yapraklı deniz ejderi (Phycodurus eques), denizatı ile ilgili olan bir tuzlu su (deniz) balığıdır. Phycodurus cinsinin tek üyesidir. Bu canlılar güney ve batı Avustralya sularının yerlisidir ve genellikle sığ, ılık sularda kalırlar. Adları görünümlerinden gelir, uzun yaprak görünümlü çıkıntılar tüm vücutlarından çıkmaktadır. Bu çıkıntılar itici amaçla kullanılmazlar, yalnızca kamuflaj için kullanılırlar. Yapraklı deniz ejderi, boynunun kabarık kısmındaki göğüs yüzgeci ve kuyruğun sonuna yakın olan sırt yüzgeci ile ilerler. Bu küçük yüzgeçler neredeyse saydamdır ve su üzerinde sakince ilerlerken yüzgeçlerini ince ince dalgalandıkları için zor farkedilirler, bu nedenle suda yüzen bir deniz yosununu andırırlar.

  Denizatı gibi, adı bilinen bir yaratığa (efsanevi bir yaratık) benzerliğinden gelmektedir. Deniz canavarı standartlarına göre büyük olmamasına rağmen, denizatlarından çok büyüktürler, 45 santimetreye (18 inch) kadar büyüyebilirler. Plankton, deniz yosunları ve diğer küçük yiyeceklerle beslenirler ve insan dışında herhangi bir canlı tarafından avlanmazlar. Dişiler yumurtalarını erkeklerin kuyruklarında biriktirirler ve yumurtalar burada olgunlaşır. Kirlilik, endüstriyel atıkların karışması ve görüntülerinden etkilenerek toplayan dalgıçlar nedeniyle tehlike altındadırlar. Bu tehlikeler nedeniyle Avustralya hükümeti tarafından koruma altına alınmışlardır.

  İlgili bir tür olan Otlu deniz ejderi yeşil renklidir, ot benzeri yüzgeçlere sahiptir ve Yapraklı deniz ejderinden daha küçüktür, bununla birlikte National Geographic dergisinin Kasım 2006 sayısına göre yapraklı ve otlu deniz ejderleri aynı tür içinde olabilirler.

  Yapraklı deniz ejderi Güney Avustralya eyaletinin resmi deniz amblemidir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  YUapraklı deniz ejderi adını ilk defa duyduğum ve ilk defa gördüğüm hayvanlardan biridir. bu hayvan deniz atı ile ilgilidir ve tuzlu sularda yaşamaktadır. bu hayvan ejderhalara çok benzemektedir. ayrıca çok güzel ve çok farklı bir hayvandır.
+ Yorum Gönder


deniz ejderi,  yapraklı deniz ejderi