+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Uğur böcekleri türleri ve yaşamları hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Uğur böcekleri türleri ve yaşamları hakkında


  Uğur böcekleri nasıl yaşayan hayvanlardırlar


  u-ur-b-ce-.jpg


  Uğurböceği, Coccinellidae familyasını oluşturan çok yaygın görülen böcek türlerinin ortak adı.

  Büyük bir kısmı renklidir. Üst kanatları kırmızı ya da sarı üzerine siyah noktalı ya da tersi, yani siyah zemin üzerine kırmızı, pembemsi ya da sarı desenlidir. Tropiklerde mavi ve yeşil renklerine de rastlanır.Dut vb. meyvelerin üzerinde bulunurlar. Boyları yaklaşık 0,5 cm olan bu familyaya ait hayvanların yarım küre şeklinde görünen vücutları çok tipiktir. Nadiren hafifçe oval olurlar. Ancak Asya’daki bazı türler 1 cm.’nin üzerine çıkar.

  Türkiye'de Coccinella septumpunctata, Adalia bipunctata ve Coccinella quinquepunctata en yaygın olanlarıdır.

  Tarım zararlısı olan Epilachninae alt familyası hariç, hepsi yararlı böceklerdir. Larvaları ve erginleri yaprak bitlerini ve koşnilleri büyük sayıda yediklerinden biyolojik mücadelede kullanılır. Birkaç türü larva iken yaprak biti, ergin iken öncelikle mantar yerler.

  İyi uçarlar, rahatsız edildiklerinde yere düşerler ve çok defa bacaklarını vücuda toplayarak ölü taklidi yaparlar. Kışı birçoğu bir arada ergin olarak geçirirler. İlkbaharda yumurtalarını yaprakların altına ya da kabukların yarıklarına bırakırlar. Larvaları yumuşak derili, çok defa renkli desenli, çok hareketlidir. Genellikle dört defa deri değiştirirler. Gelişme süreleri 30-60 gündür. Senede iki döl verirler. Yumurtalar çoğunlukla yaprakbiti kolonilerinin civarına bırakılır. Larvalarda negatif ve pozitif geotaksi çok iyi gelişmiştir.

  Ayrıca uğurböceği yumurtlayarak çoğalır ve yaşamları boyunca bir çok yumurta bırakırlar,yavru bakımları yoktur
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Uğur böcekleri veya uç uç böcekleri renkleri ve görünüşleri ile çok güzel bir böcek türüdür. uğur göceklerinin bir alt türü dışında kalan diğer bütün uğur böcekleri yararlı olan böceklerdir. nasıl mı uğur böceklerinin ergin ve larvaları bitki bitlerini yemek de ve bitkiyi korumaktadır.
+ Yorum Gönder