+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Pandaların Neden Nesli Tükeniyor? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pandaların Neden Nesli Tükeniyor?
  Pandaların Neden Nesli Tükeniyor?

  Pandaların Neden Nesli Tükeniyor.jpg


  Siyah–beyaz, şirin mi şirin, bir hayvanat bahçesine bir yılda üç milyon dolara mal oluyor ve dünyanın her yanında çok seviliyor.

  Yanakları tombul tombul. Sık sık şekerleme yapıyor. Yemeğini elleriyle yiyor. Annesiyle birlikte yaşıyor. Bu, paranın, uluslararası diplomasinin, çılgın hayranların, hükümetler tarafından yürütülen araştırmalar ya da bilimsel çalışmalar gibi konuların ortasında bulmayı umacağınız türden bir karakter değil. Ama Tai Shan bir dev panda yavrusu ve bu da onu ister istemez bildiğimiz ayılardan farklı kılıyor.
  9 Temmuz 2005’te, saat 03.41'de, Smithsonian Ulusal Hayvanat Bahçesi'nde (Washington D.C., ABD) doğan Tai Shan (Huzurlu Dağ), Aralık 2000’de Çin'den Washington'a getirilen bir erkek ve dişinin, Tian Tian (Daha da Çok) ve Mei Xiang'ın (Güzel Koku) ilk yavrusu. ABD’de yalnızca sekiz panda daha var. Sayıları on biri bulan bu pandalar, aslında olağandışı bir bilimsel kaynak yatırımını -ve nakdi- simgeliyor.

  Dev pandalara ev sahipliği yapmak, bir hayvanat bahçesine yılda ortalama 2,6 milyon dolara mal oluyor; tabii hiç yavru olmadığında. Bir yavru, maliyeti üç milyon doların üzerine taşıyor. İki yavruyla ise (panda gebeliklerinin neredeyse yarısı ikizle sonuçlanıyor) maliyet dört milyon dolara yaklaşıyor. ABD Ulusal Hayvanat Bahçesi üreme bilimleri programının başkanı David Wildt, "Hiç kimse başka bir türe bu miktarda bir ödenek ayırmaz" diyor.

  Peki pandaları böylesine özel kılan şey ne? Dayanılmaz şirinlikleri olabilir. ABD Ulusal Hayvanat Bahçesi’nin internetten yayın yapan ve Tai Shan ile annesinin günlük aktivitelerini izleyen kameralarının aylık sayfa ziyareti ortalaması iki milyona ulaşıyor. Tai Shan'ın halk tarafından ziyaretine izin verilen ilk üç ayda hayvanat bahçesinin ziyaretçi sayısı da geçmiş yıllara oranla yaklaşık yüzde 50 arttı.

  . 2. Ziyaretçi

  pandaların neden nesli tükeniyor diyoruz pandaların hayatını anlatıyosunuz
 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  pandaların neden nesli tükeniyor diyoruz pandaların hayatını anlatıyosunuz

  Çin’deki bambu ormanlarının giderek yok olması, pandaların hayatını da tehdit ediyor. Şu anda sadece 700 tane kalan pandaların 21. yüzyılın sonunda soylarının tükenmemesi için extra çaba sarfedilmektedir. Panda avlamanın cezası Çin’de ölüme çarptırılmaktır. Bu hayvanların da habitat kaybı yüzünden sayılarının azaldığı bilinmektedir.

 4. Ziyaretçi
  pandaların nesli neden tükendi

  Tarım ilaçlarıyla  Bitkilere zarar veren böcek, fare gibi canlılarla mücadele etmek için tarlalara atılan yapay gübreler ve zehirler, milyonlarca hayvanın da ölüm nedeni. Tarım ilaçları nedeniyle soyları tükenen hayvanlara en güzel örnek, kelaynaklar. Göçmen kuşlardan olan kelaynaklar, yazın Afrika'dan göç edip Urfa'nın Birecik ilçesine geliyorlardı. 1950'li yıllarda, bölgede 600 çiftten fazla kelaynak görülüyordu. Ama yine o yıllarda zararlı böcekler için kullanılmaya başlanan tarım ilaçları, kelaynakları da yok etti. Çünkü kelaynakların yiyeceğini bu zararlı böcekler oluşturuyordu. 1970'li yıllara gelindiğinde, kelaynakların sayısı 50'nin altına düşmüştü. Koruma altına alındılar ama, artık her şey için çok geçti. Bugün Birecik'teki koruma istasyonunda üretilmiş olan kelaynaklar, göç etme özelliklerini yitirmiş durumdalar.  Avcılık  İnsan yüzyıllardır avlanıyor. Ama avcılık hiçbir çağda 20. yüzyıldaki kadar katliam boyutlarına ulaşmadı. Günümüzde, Türkiye'de 4 milyon kayıtlı avcı olduğu sanılıyor. Hayvanların sayısı ise bu rakamın çok altında. Örneğin soyu tehlikede olan dikkuyrukların sayısı 15 bini geçmiyor. Ayı sayısı ise 2 bin civarında

  Ormanları yakıp yıktığımız için  Ormanlar doğal yaşamın en önemli alanları. Ama yakarak, keserek ormanları yok ediyor, dolayısıyla burada yaşayan böcekten ayıya, kelebekten kuşa kadar birçok hayvanın soyunun tükenmesine neden oluyoruz. Özellikle yaz mevsiminde Ege ve Akdeniz bölgelerinde çıkan yangınlar hayvanlara büyük zarar veriyor. Bu yangınlarda belki de hiç keşfedilmemiş türlerin son üyeleri de yanıp kül oluyor.  Bilimsel deneyler  Kobay sözcüğü, çoğu kişi için "laboratuvarda deney amacıyla kullanılan canlı" anlamına gelir. Ama bu sözcük, laboratuvarlarda deney amacıyla en çok kullanılan hayvan olan "kobay"dan kaynaklanır. Yaklaşık 30 santimetre boyundaki kobaylar çok kolay evcilleşirler. Güney Amerika kökenli bu hayvanların yaşamı laboratuvarda başlayıp, laboratuvarda biter. Kobayların yanı sıra, insanın fizyolojik yapısıyla benzer özellikler gösterdikleri için beyaz fareler, maymunlar, köpekler de çeşitli deneyler amacıyla laboratuvarlarda işkence görüyor ve öldürülüyor. Tropikal bölgelerde yaşayan birçok yılan, zehirleri alınmak üzere doğal ortamlarından koparılıp yok ediliyor.  Otoyol kazaları  Gelişen ulaşım sektörü, bütün doğal alanlardan otoyol geçmesine neden oldu. Hızlı giden taşıtlar bu yollarda birçok yaban hayvanın ölümüne neden oluyor. Otoyollarda yaptığınız gezilerde çevrenize dikkat edin! Aracınızın camına, özellikle yazın pek çok böcek çarparak ölecek. Yol kenarlarında araçların çarpması sonucu yaşamını yitirmiş birçok kedi, köpek, kirpi, yılan, kaplumbağa, kuş cesedi göreceksiniz. Uçakların pervaneleri ve jet motorları da yüzlerce kuşu öldürüyor  Nüfus artışı  İnsan nüfusunun hızlı artışı, hem insan hem hayvan hem de bitkiler açısından büyük tehlike. Çünkü artan insan nüfusu, doğa ve orman alanlarının tahrip edilmesine neden oluyor. Yeni kentler kuruluyor, yeni yollar yapılıyor, yeni tarlalar açılıyor. Orman alanları, sanayi tesisleri yapılmak için kesilip biçiliyor. Dolayısıyla hayvanlara
  yaşayacak yer kalmıyor. Örneğin "caretta caretta" türü denizkaplumbağaları, Fethiye ve Akdeniz koylarımızdaki kumsallara yumurtalarını gömerek çoğalırlar. Ama son 20 yıldır hızla gelişen turizm sektörü, Türkiye'nin bütün ıssız koylarının otellerle, güneşlenen insanlarla dolmasına neden oldu  Ticaret için  Vahşi ve egzotik hayvan ticareti tüm dünyada olağanüstü boyutlarda.
  Bunun yanı sıra derisi, dişi, kürkü, kemikleri ve kabukları için, fillerden timsahlara, deniz kabuklularından tilkilere kadar, birçok türde hayvan acımasızca öldürülüyor. Örneğin tropik ülkelerde tuzaklarla yakalanan papağan, maymun gibi birçok tür, Türkiye'nin büyük illerindeki hayvan mağazalarında rahatlıkla satılıyor.


 5. Ziyaretçi
  Orman yıkalım otoban yapalım.
  Orman yıkalım site yapalım Onuda yabancıya satalım
  Şimdilik hayvanlar olsun turler yok olsun.
  Ekolojik denge bozulsun. Bir insanlık sucu ki zaten düşünmek gerekir. En sonunda da oksijen mı satacaklar artık napicaklar onuda irdelemek lazım traji komik..
  Zaten büyük bir matematik hatası sorunsalıda var.
  Hatırlamakta fayda var ki oda iki bebek pandanın yıllık gideri 3-4 milyon Euro ki onlarda tatlı oldukları icin sanslilarmis%50 daha fazla müşteri çekmesi bir ırkı hayatta tutmaya değermiş benim yorumum bu oldu..
  Ayriyetten verdiginiz bilgiler icin tessekur ediyorum..

 6. Ziyaretçi
  Pandanın soyu tüken dimi? Tükenmediyse nerede bulunuyor.

 7. CAVİDAN
  Devamlı Üye
  Pandanın soyu tüken dimi? Tükenmediyse nerede bulunuyor.
  Nesli tükenmemiş, ama tükenme tehlikesi yaşıyor. Anavatanı Çin'dir. Bambu ile beslendikleri için yağmur ormanlarında sıklıkla bulunurlar. Nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı için artık ülke dışında herhangi bir yere gönderilmesi Çin Devletince yasaklanmıştır. Büyük hayvanat bahçelerinde halen varlığını sürdürenler müstesna, yeni hayvanat bahçelerinde görebilmek imkansıza yakındır.

 8. Ziyaretçi
  Neden pandaların nesli tükenmesin diye onlenmiyor

 9. Ziyaretçi
  Ya bu bilgi doğruda bana İngilizce lazim yardim eder misiniz ?

 10. Fatma
  Administrator
  Ya bu bilgi doğruda bana İngilizce lazim yardim eder misiniz ?
  Black and white , cutecute, costing three million dollars a year to a zoo and very popular all over the world.

  Chubby chubby cheeks . Making frequent nap. Is eating with her hands . He lives with his mother. This , of money, of international diplomacy , crazy fans , governments and research carried out by a character or not the kind you hope to find in the middle of topics such as scientific studies. But a giant panda cub Tai Shan , and this inevitably makes it different from the month as we know it .
  July 9 , 2005, hours 03:41 , the Smithsonian National at Zoo (Washington DC , USA) was born Tai Shan ( Peaceful Mountain) , a man brought to Washington from China in December 2000 and the female , Tian Tian ( even more so ), and Mei Xiang ( Fragrance ) first puppy . In the US there are only eight pandas. One finds that the number of ten pandas symbolizes the fact nakdi- an unusual scientific resources -and investment .

  Giant pandas to host , costing an average of 2.6 million dollars per year to a zoo ; When the course is no puppies . A puppy , the cost of carry over three million dollars. If the two cubs ( nearly half of panda pregnancies resulting in a mirror ) the cost is approaching four million dollars. The head of the US National Zoo reproductive sciences program , David Wildt , " No one can separate a grant in the amount of another species ," he says .

  So what is it that makes it so special panda ? Can be unbearable cuteness . US National Zoo , which broadcasts from the internet and Tai page views monthly average of the daily activity of the mother with the following cameras Shan reaches two million. Tai Shan's allowable number of visitors in the first three months to visit the zoo population has increased by about 50 percent compared to the previous year.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


pandaların nesli neden tükeniyor,  pandanın nesli neden tükeniyor,  pandaların neden nesli tükeniyor,  pandanın nesli neden tükenir,  pandanın neden nesli tükeniyor,  pandaların nesli neden tükenir