+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Angora Tavşanı Yününün Kalitesine Göre Sınıflandırılması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Angora Tavşanı Yününün Kalitesine Göre Sınıflandırılması








  Angora tavşanı yünü hakkında bilgiler



  ANGORA.jpg


  Yününün Kalitesine Göre Sınıflandırılması

  Yünün parlaklığı özgül ağırlığı yumuşaklığı elastikiyeti kılın uzunluğu ve çapı keçeleşme kemp kıl ve kirlilik oranı yünün kalitesini belirleyen unsurlardır. Tavşan yünü dört kalitede sınıflandırılabilir. Birinci kalite yün kendi içinde iki alt sınıfta değerlendirilir. 1A kalite yün 6 cm’den uzun temiz parlak yumuşak ve dümdüz (ok gibi) yündür. 1B kalite yün 6 cm’den uzun temiz parlak yumuşak ve dalgalı yündür. İkinci kalite yün 3-6 cm arasında temiz parlak ve yumuşak yündür. Üçüncü kalite yün keçeleşmiş yündür. Dördüncü kalite yün kirli yündür ve bu yün satılmaz. Bir tavşandan bir kırkımda dört kalite yün de elde edilmektedir.

  Elde edilen yün birkaç gün havalandırılır ve kalitesine göre sınıflandırılırlar. Yün nemsiz ve güvesiz bir ortamda uzun yıllar saklanabilmektedir. İplik fabrikalarına satılmak amacıyla yün en az 300 – 400 kg’lık sıkıştırılmış balyalar halinde saklanır.








 2. Nesrin
  Devamlı Üye





  Angora tavşanının yünü kalitesine göre sınıflandırılmaktadır. yünün kalitesi parlaklığı , özgün ağırlığı ve yumuşaklığı gibi unsurlara bağlıdır. Angora tavşanın yünü kalitesine göre dört farklı sınıfa ayrılmaktadır. bu angora tavşanının yünü daha sonra iplik fabrikalarına satılır.




+ Yorum Gönder


angora tavşanı