+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Tavşan gübresi özelikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tavşan gübresi özelikleri

  Tavşan gübresi ne işe yarar


  Azot fosforik asit ve potasyum oranı yüksek olan tavşan gübresi özellikle çiçek ve sebze yetiştiriciliği için çok uygundur. Tavşanlar dengeli yemlerle beslenip ızgaralı kafeslerde barındırılırlarsa günde 250-400 gram gübre ve 0.5-0.8 litre idrar alınabilir. Böyle bir gübre diğer çiftlik gübrelerine göre daha zengin içerdiği yüksek nitrojen miktarı çok yüksektir. Çimen ya da diğer bitkileri yakmaz toprakla karışması kolaydır Gübre ya taze veya çesitli islemlerden geçirilerek özelligini kaybetmeyip uzun süre kullanilabilen bir ürün haline getirilip satisa sunulabilir.

  Tavşan gübresinden çiçeklerin seze bahçelerinin çimenlerin çit bitkisi ve ağaçların gübrelenmesinde yararlanılır. Tarla bitkilerinde 4000 m²’lik alana 2-5 ton meyve bahçelerinde 3-4 ton sebze bahçelerinde ise 1 m²’lik alana yaklaşık olarak 9- 10 kg.gübre kullanılır. Sebzeliklere ve ağaç sıraları arasına senede bir kez gübre verilmektense bir kaç kez gübrelemek daha yararlıdır. Tavşan gübresinin bileşimi yedirilen yemin kalitesine kullanılan yataklığın miktarına ve kapsadığı nem miktarına göre değişmektedir. Pelet yemlerle veya selektörden geçirilmiş dane yemlerle beslenen tavşanların gübrelerinde yabani ot tohumu bulunmamaktadır. Eğer gübre açık havada yığın halinde bırakılırsa değerinden çok kaybeder. Bunu önlemek için aşağıda belirtilen şekilde saklanmalıdır: 10-30 cm.kalınlığında kesilmiş ot yapraklar küçük ağaç budama artıkları gibi maddeler serilerek üzerine 10-30 cm yükseklikte tavşan gübresi yayılır. Hastalıklı sebzeler katılmamalıdır. Bunun üzerine az miktarda su serpilir. Eğer gübrede bir kızışma görülürse bir dirgenle karıştırılır bir miktar daha su katılır. Nitrojen kaybını önlemek ve kokuların kontrolü için en üste 8-10 cm toprak serpilir. Gübrenin değerini artırmak için bu karışıma az miktarda fosfat veya alçıtaşı ilave edilmelidir. Bazı yakın bölgelerde az miktarda tavşan gübresini tüketecek pazar varsa beton üzerinde kurutulduktan sonra kırmasıyla parçalanıp çuvallanarak satılabilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bir çok gübre çok fazla işe yarar. peki ne işe yarar. tabi ki de gübreler toprağı zenginleştirmeye ve daha verili bir hale getirmeye yarar. tavşan gübresi de için de çok fazla Azot fosforik asit ve potasyumu fazla bulundurduğu için sebze ve meyve yetiştirilen yerler işçin çok uygun bir gübredir.
+ Yorum Gönder


tavşan gübresi,  tavşan gübresi ne işe yarar,  tavsan gubresi,  tavşan boku neye yarar,  Tavşan bokunun faydaları,  tavşan gübresi faydaları