+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda dünyanın en uzun atlayan hayvanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  dünyanın en uzun atlayan hayvanı

  Dünyanın en uzun atlayan hayvanı hangisidir


  pire.jpg


  Sadece 3 mm. uzunluğunda olan Pulex irritans'lar (insan pireleri) 19.7 cm.'ye ulaşan yatay atlayışlar yapabillirler. Yani pireler kendi uzunluklarının 100 katından daha uzun mesafelere atlayabilmektedirler. İşte pireler bu eşsiz sıçrama güçlerini, "rezilin" denilen lastiksi bir proteinden elde ederler. Rezilin gövdeyi sarıp destekleyen ve kasların hareket için dayanak yaptığı yapıları oluşturan dış iskelette öbekler halinde yer alır. Pire sıçramak istediğinde arka bacaklarındaki kaslarını gerer. Bu da, kasların bağlı olduğu üst derideki bir rezilin öbeğini sıkıştırır. Daha sonra bu enerji, bir anda tümüyle boşalarak arka bacaklara büyük bir yaylanma gücü sağlar ve pireyi havaya fırlatır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dünyanın en uzun atlayışını yapan hayvan insan pireleridir. insan pireleri bir diğer adı ile Pulex irritanslar. yaklaşık olarak 3 milimetre boyundadırlar. ancak boylarının tam olarak 100 katı kadar zıplayabilmektedirler. bunun dışın da pireler birer dış parazittir.
+ Yorum Gönder


en uzun atlayan hayvan,  en uzak mesafeye atlayan hayvan,  dünyanın en yüksek atlayan hayvanı,  dünyanın en uzun atlayan hayvanı