+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Donarak Hayatta Kalan Bir Amfibiyen Tahta Kurbağası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Donarak Hayatta Kalan Bir Amfibiyen Tahta Kurbağası


  Tahta kurbağasının özellikleri

  Tahta kurbağasının özellikleri.jpg

  Kutup bölgesine kış geldiğinde ısı iyice düşer ve tahta kurbağası bu duruma hemen cevap verir. Bu cevap "onun donmasıdır!" . Evet yanlış duymadınız kış gelince tahta kurbağası donar.


  Kurbağa önce derin bir uykuya dalar hayvan tekrar düzenli bir biçimde soluk alıp vermeye başlar ve tüm amfibiyenlerin yapabildiği her şeyi tekrar yapmaya başlar.


  Tahta kurbağasının sırrı : "Yavaş Soğuma"


  "Yavaş soğuma" son derece önemlidir. Eğer hayvanın ısısı birden bire düşerse ısı düştüğünde ve içindeki buzlar eridiğinde kan damarları parçalanır ve hayvan uykusundan bir daha hiç uyanamaz.


  Görüldüğü gibi kurbağanın kış şartlarına uyum sağlaması için hayvanın vücudunda son derece akıllıca planlanmış bir düzen mevcuttur. Kurbağa sanki soğuk bir döneme girileceğini yerlerde ve göklerdeki her şeyin Yaratıcısı olan Yüce Allah'tır. Allah ölüleri diriltmeye güç yetiren olduğunu Kuran'da şöyle bildirir: " Öyleyse Allah ölüleri diriltmeye güç yetiren değil midir?"
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Tahta kurbağasının en önemli özelliği her halde tahta üzerinde olduğu zaman kendini iç belli etmemesidir. çünkü renk olarak bir tahtanın aynısıdır. ancak bu hayvanın insanı şaşırtan bir özelliği vardır o da bu hayvanın kış geldiği zaman donmasıdır. evet yanlış duymadınız kış geldiği zaman bu hayvan donar ve sıcaklıklar onun için normal bir hal aldığı zaman kış uykusundan uyanır.
+ Yorum Gönder