+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda ağaç sansarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  ağaç sansarı


  Ağaç sansarının özellikleri

  agac sansari.jpg  Ağaç sansarı (Martes martes), sansargiller (Mustelidae) familyasından kedi iriliğinde bir memeli türü.

  Uzunluğu 23 cm, ağırlığı 1.5 kg olur. Postu kahverengidir. Kışın postu daha uzun ve daha kabarık olur. Ağaç sansarları, sık çam ormanlarında yaşar. Yuvalarını ağaç kovuklarına veya açık yerlerde kazdıkları çukurlara yaparlar. Yaşamlarının büyük bölümü ağaç tepelerinde geçer. Çok iyi tırmanmakla beraber yerde çok hızlı koşarlar. Gece aktiftirler. Gelişmiş işitme duyuları vardır.

  Küçük memeliler (fare, sincap ve yarasa gibi), kuşlar, böcekler, kurbağalar ve leşle beslenirler. Ayrıca meyve, yumurta ve bal yedikleri de bilinir. Bölgelerini dışkılarıyla işaretlerler.

  Ağaç sansarının baş düşmanları kartallar ve tilkilerdir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Martes martes bir diğer adı ile ağaç sansarı sansargiller familyasına ait olan bir hayvandır. ağaç sansarları büyüklük olarak bir kedinin büyüklüğü kadarlardır ayrıca ağaç sansarları memeli hayvanlardır. ağpaç sansarlarının postaları kahverengidir ve kışın bu hayvanın postunda ki tüyler daha uzun ve kabarcıktır.
+ Yorum Gönder