+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda halkalı solucanlarda üreme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  halkalı solucanlarda üreme


  Halkalı solucanlar nasıl çoğalırlar


  Üreme : Polychaeta gonadlar birçok vücut segmentinde arka arkaya oluşurlar. Gametler nefridium vücut duvarının delinmesi ya da bağırsak yoluyla dadışarı atılır. Oligochaeta'da spermler vücudun 10. ve 11. segmentinde yumurtalar ise 13. segmentindedir. Gametler nefridiumlarla atılır. Alma ve Eutyphoeus gibi cinslerde sperm iletimini sağlayan penis bulunur. Hirudinea da hermafrodittir. Penis veya diğer fışkırtma organları bulunabilir.
  Eşeyli Üreme : Polychaeta'da döllenme vücut dışında olur. Maksimum verimin alınabilmesi için birçok yapısal ve fonksiyonel değişiklik olur. Birçok türünde "Atok" denen ve üreme yeteneği olmayan fertler oluşur. Üreme sırasında atok bir seri yapısal değişiklikler geçirerek gonadları taşıyan ve hareketli olan "Epitok" denen fertler halini alırlar. Atok fertlerden epitok fertler oluşurken başın şekli segmentlerin büyüklüğü parapod ve setaların yapısı değişir. Oligochaeta'da çiftleşme karşılıklı döllenme ile olur. Ergin solucanlarda 31. veya 32. - 37. segmentler arasında kalan deri kısmı halka şeklinde kalınlaşır ve burada mukus bezleri gelişir. Buna "Klitellum" denir. Klitellum solucanların çiftleşme esnasında birbirine yapışmasını sağlar ve aynı zamanda yumurtaların etrafını da jelatinimsi bir madde çıkararak bir "Kokon halkası" oluşturur. Sülüklerde yumurtalar çiftleşmeden birkaç gün veya ay sonra bırakıldığından spermler bu süre içinde dişi ferdin vücudunda depo edilir.
  Eşeysiz Üreme : Özellikle Polychaeta ve Oligochaeta sınıfının birkaç akuatik türünde parçalara ayrılarak yeni fertler (stolon) oluşur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Halkalı solucanlar üç solucan türlerinden biridir ve bu solucan türü de diğerleri gibi omurgasızlar grubun da yer almaktadır. bu hayvan daha doğrusu halkalı solucanların dıştan segmentleri rahatlıkla görünmektedir. bu solucan türü hem eşeyli hem de eşeysiz üreme yapmaktadırlar.
+ Yorum Gönder


solucanlarda üreme,  yassı solucanlarda üreme,  halkalı solucanlarda ureme