+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Arap atlarının tüy renkleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Arap atlarının tüy renkleri

  Arap atlarının tüy renkleri nasıldır

  arap ati tuy.jpg


  Renkler

  Safkan Arap atları gri, fındık rengi veya kırmızıdır.

  Birçok Arap atının beyaz gibi görünmesine rağmen, bu aslında gri tüy renginin doğal bir özelliğidir. Birçok Arap atı doğduğunda fındık rengi veya kırmızıdır. Mevsim, yaş gibi koşullara bağlı olarak tüy renkleri değişse de derileri hep siyahtır. Beyaz Arap atları aslında gridir.

  Siyah Arap atı çok nadir bulunur. Bu renk genini taşıyanlar yanlış üretim sonucu sadece bazı kahverengi atlarda siyah beneklere dönüşmüştür. Bazı gelişmiş çiftlikler sipariş üzerine farklı renklerde çiftleştirme veya DNA üzerinde değişiklik yapmaktadır.

  Safkan Arap atlarında beyaz veya krem rengi tüye rastlanmaz. Yaşamış hiçbir safkan Arap atında Appaloosa (gövdenin yalnız bir bölgesinde benekler olması, gerisinin düz renk olması) benzeri bir renk görülmemiştir. Bu da DNA üzerinde çalışılarak elde edilebilir.

  At sahiplerinin, iyi atın aynı zamanda güzel renkte olmasını da istemeleri, Arap atının renklerine yüklenen anlamların sadece küçük bir parçasını oluşturur. Bedevi kültüründe her rengin, her tonun bir anlamı, sosyal statü üzerine etkisi vardır. Örneğin siyah Arap atları zor bulunduklarından, sahipleri zengin veya şanslı insanlar olarak bilinir. Üzerindeki en küçük bir beyaz benek Arap atının değerini düşürür, safkan olmadığı anlamına gelir.

  Gövdesinde fındık renginin farklı tonlarını bulunduran kayıtlı çok az Arap atı vardır ve hâlâ tartışma konusudurlar. Bu atlardan birçoğunun renk değiştirerek aslında gerçek Arap atı renklerinden biri olduğu görülmüştür. Bu durum en çok gri tüy renginde görülür.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Arap atları dayanıklılıkları , zekaları ve son olarak da sadakatleri ile öne çıkan ve bilişnen bir at cinsidir. bu at cinsi de diğer atlar gibi aynı asillikleri göstermektedirler. bu arap atlarını saf kan olanların renkleri gri , fındık rengi veya kırmızı olmaktadır.
+ Yorum Gönder