+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda primatların özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  primatların özellikleri
  Primatların özellikleri nelerdir  primat.jpg


  Primatlar, hayvanlar âleminin memeliler sınıfından maymun ve benzeri hayvanları içeren takım. İnsansı maymunları (goril, orangutan, şempanze, gibon ve insan), maymunları, ayrıca lemur, marmoset, galago, tarsiyer ve lorisleri içerir. Primatlar çevik ve hızlı canlılardır. Çoğunluğu ağaçlarda yaşar. Hepsinin elleri, ele benzer ayakları, ileri bakan gözleri vardır.

  Tekil ad olan "primat", bu takım içindeki herhangi bir tür için kullanılabilecek ortak isimdir. "Primat" sözcüğü, Latince'de "en başta, mükemmel, asil" gibi anlamları olan primas sözcüğünün çoğulu primatesten Fransızca'ya tekilleşerek geçen primate sözcüğünden türemiştir.

  Primatlar tüm dünyaya yayılmışlardır. İnsan dışındaki primatlar başlıca GüneyOrta Amerika'da, Afrika'da ve Asya'nın güneyinde bulunurlar. Bazı türlerin yaşadıkları alanlar, Amerika kıtasında Meksika'nın güneyi ile Asya'da Japonya'nın kuzeyi kadar kuzey bölgelere ulaşır.


  ve Resmi olmayan bir gruplamayla, primatlar takımı kabaca üç ana gruba ayrılır:

  Önmaymunlar (prosimiyenler): Vücutları erken dönem ilkel primatlarınkine en çok benzeyen türlerdir. Bu grubun en bilinen tüleri olan lemurlar, Madagaskar adası ve daha az olarak da Komoros Adaları'nda, dünyanın geri kalanından izole bir durumda yaşarlar.
  Yeni Dünya maymunları: Simiyenlerin kapuçin, havlayan ve sincap maymunları gibi türleridir; esasen Amerika kıtasında yaşarlar.
  Eski Dünya maymunları ve insansı maymunlar: Simiyenlerin Yeni Dünya maymunları dışındaki türleridir ve insan hariç tutulursa, Asya'nın orta ve güney kesimleri ile Afrika'da yaşarlar. Ayrıca, fosil bulguları bu gruba ait pek çok türün Avrupa'da da yaşamış olduğunu gösterir.

  Primatlar, memelilerin en zekisidir. Sivrilmiş bir özellikleri(yırtıcılık, çeviklik, vb. gibi) bulunmamasına rağmen, yırtıcı hayvanlara karşı zekalarının getirmiş olduğu kurnazlıklarıyla mücadele edebilirler.

  Evrim teorisine göre primatlar, ağaçtaki yaşama uyum sağlamak için dört ellidir. Elleri çok büyük hareket olanağı sağlar.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Primatlar, bir takı adıdır. Primatlar, takımı genellikle memeliler sınıfından maymun ve benzeri canlılara bulundurmaktadırlar. bunun dışın da memeli ı olan Primatlar, dünyanın en zeki memelileridir. Primatlar, tüm dünyaya yayılmışlardır.
+ Yorum Gönder