+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda üç parmaklı tembel hayvanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  üç parmaklı tembel hayvanlar

  Üç parmaklı tembel hayvanların özellikleri
  uc parmakli hayvan.jpg  Üç parmaklı tembel hayvanların vücut yapısı ağaca asılı bir şekilde yaşamaya uyum sağlamıştır. Uzunlukları 40 – 70 cm ve ağırlıkları 3 – 5 kg arası değişir. Kuvvetli yapılı ön ve arka ayaklarında daima kanca şeklinde, keskin pençeli üç parmağı bulunur. Kuyruksuz olan iki parmaklı tembel hayvanlardan farkları 2 – 9 cm uzunluğunda kısa bir kuyrukları ve daha çok boyun eklemlerine sahip olmalarıdır. Bunların sayesinde bütün vücudu hareket ettirmelerine gerek kalmadan, sırf kafalarını 270 derece çevirerek daha çok besin kaynağına ulaşabilirler. Kafaları küçük ve yuvarlaktır. Gözleri ve postun içinde saklı kalan kulakları küçüktür. Görme ve koklama duyguları zayıf olur. Diğer dişsiz memelilerden farklı olarak tek bir türden oluşan dişleri vardır. Kesme ve koparma dişleri bulunmaz, sadece 18 adet, ufak çiğneme dişleri olur.

  Vücutlarını sıkıca kaplıyan postları gri-kahverengidir ve içinde yaşayan bakteriler ve cyanobakterilerinden dolayı özellikle yağmur zamanında yeşilimsi görünür. Bu yeşil görünüm ağacın dalları arasında zor bulunmasınıda sağlar. Ayrıca erkeklerin sırtlarında sarı veya kavuniçi bir leke olur. Postları içinde çok sayıda böcek türü de bulunur. Her bireyin üstünde 1000 civarında böcek yaşar. Chrysauginae taksonundan birçok kelebek türü hatta onlara bağımlıdır. Tembel hayvan tuvaletini yapmak için ağaçtan indiğinde kelebek postun içinden çıkarak yumurtalarını dışkının içine yerleştirir. Dışkı ile beslenen larvalar metamorfoz sonrası kendine yeni bir tembel hayvan arar.[1]
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Üç parmaklı olan tembel hayvanlar sürekli olarak ağaçta yaşadıkları için vücutlarının şeklide ağaçta yaşayabilmeleri için çok uygundur. bu hayvanların boyu 40 -70 santimetre arasın da ayrıca kilo olarak da 3 ile 5 kilo arasın da değişen bir kiloya sahiplerdir.
+ Yorum Gönder