+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda gece daha iyi görebilen hayvanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  gece daha iyi görebilen hayvanlar
  Gece daha iyi görebilen hayvanlar ile ilgili bilgi  kedi gözleri ve baykuş gözleri gece dünyanın en iyi gören gözleridir sizce neden kediyi yakalamak istediğimizde daha dört metre yaklaşmadan kaçar çünkü gözleri çok iyi görür.

  İNFRA-RED (KIZIL ÖTESİ) GÖRÜŞ


  İnsan gözü belirli dalga boyları arasındaki ışınları fark edebilir. Bazı yılan çeşitleri ise daha yüksek dalga boyundaki ışınları görürler. İnfra-red denilen bu ışınlar insan tarafından yalnızca ısı olarak algılanabilir.
  Yılanların infra-red ışınlarını görüntü olarak algılayan gözcükleri vardır. Bu gözcükler infra-red ışınlarına karşı insan derisinden yüzbin kat daha duyarlıdırlar. Bu sayede en küçük bir ısı farkı hemen hissedilir.
  Örneğin çıngıraklı yılan, tamamen karanlık bir ortamda bile sıcak kanlı bir hayvanı veya insanı, vücutlarından yayılan ısı dalgaları sayesinde bulabilir. Geceleri avlanan bir avcı için bu son derece büyük bir avantajdır.
  Yaydıkları ısıya göre cisimlerin saptanması, ileri düzeyde teknolojiye sahip optik aletler yardımıyla askeri alanda da kullanılır. Bu yöntemi geliştirmek yıllar sürmüştür. Buna karşın yılanlar yumurtadan çıktıkları andan itibaren bu özelliğe sahip olarak hayata başlarlar. İnsanlar tarafından son birkaç on yılda geliştirilmiş olan teknolojik sistem yılanların vücutlarında ilk ortaya çıktıkları andan itibaren bulunmaktadır.

  -
  KEDİ GÖZLERİ
  Kedilerin gözlerinde insanlarda bulunmayan bir tabaka vardır. Retinanın hemen arkasında bulunan bu tabaka ışığı yansıtır. Katmana düşen ışık geri yansıtıldığından retinadan iki kere ışık geçmiş olur. Böylece kediler çok az ışıkta, insan gözünün göremeyeceği çok karanlık ortamlarda bile gayet iyi görürler. Karanlıkta ışık tutulduğunda kedilerin gözlerinin parlamasının nedeni bu katmandır. Katmanın yapısı ışığı yansıtan tapetum lucidum kristallerinden oluşmuştur.
  Geceleri göz kapakları iyice açılır, böylece göze fazla ışık girmesi sağlanır. Kedilerin karanlıkta iyi görmelerinin bir başka sebebi de retinalarında koni hücrelerinden çok çubuk hücrelerinin bulunmasıdır. Allah'ın onlar için yarattığ bu sistem sayesinde özellikle vahşi kediler geceleri rahatlıkla avlanabilirler 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi bütün canlılar genel olarak gündüzleri ışık varlığın da çok daha iyi görebilmektedfiler. ancak bazı türler kendilerine ait özelliklerden dolayı geceleri de çok daha iyi görebilmektedirler. bunlar aslan ve aslan gibi kedigiller ve daha bir çok bir çok türden hayvanlar.
+ Yorum Gönder