+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Kirpi Nasıl Beslenir - Kirpi'nin Özellikleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kirpi Nasıl Beslenir - Kirpi'nin Özellikleri Nelerdir


  Kirpiler nasıl hayvanlardırlar  kirpi photo.jpg


  Özellikleri

  Yaklaşık 30 cm. boyundadir. Ağırlığı cinsiyete, yaşa ve yaşadığı koşullara bağlı olarak 500-1200 gr. arasında değişir. Gövdesinin üzeri 2-2.5 cm. uzunluğundaki kırçıl dikenlerle örtülüdür. Kızdırıldığı zaman vücudu yuvarlak hale gelir ve böylece bir diken topuna dönüşür.
  Yaşam alanları

  Çalılıklı ormanlardan, büyük park ve bahçelere kadar pek çok yerde yaşayabilir. Nemli yerleri sever. Toprak içine açtığı tünellerde barınır.
  Dağılımı

  Avrupa ve Asya'da görülür. Türkiye’nin hemen her yerinde rastlanır. Yalnız geceleri etkindir. Çevre sıcaklığının 4 °C’nin altına düştüğü zaman kış uykusuna yatar. Hamilelikleri 5-6 hafta sürer. Her doğumda 3-8 yavru doğurur. Ortalama ömrü 18 yıldır.
  Beslenme
  Doğal hayatta beslenmeleri

  Çoğunlukla böcek, sümüklüböcek, kurbağa, solucan, nadiren küçük fare ve yılan yavrularını yer.

  İnsanların dayanabildiği tetanus zehiri miktarının 7 bin katına dayanıklı oldukları saptanmıştır. Çok zehirli bazı böcek ve yılanları kolaylıkla avlayıp yer. Ancak engerek zehiri gibi bazı zehirlere karşı da dayanıksızdır.
  Esaret altında beslenmeleri

  Öncelikle, kirpiler doğal hayattan koparılıp esir edilmemelidir. Olağanüstü bir durum olmadığı sürece, şirin diye kirpi yavrularına bakmak için eve götürmek, doğal hayata zarar verir. Kirpilerin Türkiye'de koruma altındaki türlerden olduğu unutulmamalıdır.

  Erişkin kirpiler kedi mamalarını severek yer. İnek sütü verilmemelidir. Yüksek miktarda laktoz içerdiğinden kirpiler için öldürücüdür, çünkü kirpiler laktozu sindiremez. Bu durum barsaklarda ishale sebebiyet verir, ishale bağlı su kaybı ve beslenme yetersizliğinden ölür. Yetim kalan yavruların beslenmesi gerektiğinde yaban hayatı veteriner hekimlerine danışılmalıdır. Dişleri çıkan yavruya konserve veya ıslatılmış kuru kedi-köpek maması verilebilir.
  İnsan besini olarak

  Kirpi etinin egzama hastalığına iyi geldiği, halk arasında yaygın bir inançtır. Bunun Hayat-ül hayvan gibi kitaplarda da verilmesi, kirpinin yasak olduğu halde avlanılmasını tetiklemektedir. Kirpi Hanefi ve Hanbeliler'de haram, Şafii ve Malikiler'de helâl sayılmıştır.[1] Türkiye'de Şafii mezhebinden Kürt (jûjî 'kirpi') ve Zazalarda (dije 'kirpi') kirpi eti yeme mezhebîdir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kirpiler sırt bölgelerinin tamamı düşmandan korunabilmek için iğneler ile kaplı olan ayrıca memeli bir hayvandır. kirpiler bağlık ve bahçeler de yaşamaktadırlar: ayrıca yuvaları toprak altındadır ve kışın da orada kış uykusuna yatarlar. ayrıca kirpiler besin olarak toprakta ki böceklerden faydalanırlar.
+ Yorum Gönder


kirpi,  kirpinin özellikleri,  kirpinin özellikleri nelerdir,  kirpilerin özellikleri nelerdir,  KİRPİ,  KIRPILER