+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Solucanların yaşam alanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Solucanların yaşam alanı
  Solucanların yaşam alanı ile ilgili bilgi

  SOLUCANLAR.jpg  Dünyada yaklaşık 2.000 tür solucan bulunmaktadır. Avusturalya'da 3,5 m'lik dev solucanlar olduğu gibi, minik bir fener gibi parıldayan 35 cm uzağa kadar keskin alkali püskürterek kendisini koruyabilen solucanlar mevcuttur, fakat en çok karşılaşılan ve bilinen 10 cm'lik adi solucan türü en garip olanlarıdır.Ayrıca Dünya'nın en uzun solucanı 30 m'dir.ve nemli ortamda yaşarlar.

  Solucanlar vakitlerinin büyük bir kısmını yer altında geçirirler, solucanlar diğer hayvanlar gibi toprağı kenara iteklemezler, yutarak içindeki organik maddelerle beslenirler, bu arada da salgısıyla geçtiği tünellerin duvarlarını örer. Bazen 2,5 m derine inen büyük tünel şebekesini dört günde yiyip yutabilir, böylelikle toprağı havalandırarak su ve gazların toprağa geçişini sağlar ve daha sağlıklı bir ormanın, çiçeklerin, vs. yetişmesini sağlarlar.Nemli ortamlarda yaşarlar. yaşam tarzları iyidir kimseye dokunmazlar

  Nemli topraklarda yaşayan silindir biçimindeki Lumbricus'ların boyu 30 cm kadar olabilir. Belirgin bir baş bölgesi bulunmayan vücutlarının sırt tarafı koyu, karın tarafı açık renklidir. Vücutları 100 ila180 arasında değişen halka biçimindeki segmentlerle ayrılmıştır. Ağız ilk segmentte, anüs ise son segmentte bulunur. 31 ile 37. segmentler arası diğer bölgelere nazaran daha kalındır ve açık renklidir. Klitellum adı verilen bu bölgede salgı bezleri bulunur. Klitellum genç hayvanlarda görülmez. 1, 2, 3 ve sonuncu segment dışında her bir segment üzerinde 4 çift kitin kıl bulunur. Bunların iki çifti ventralde, diğer iki çifti ise lateraldedir.Bu solucanlar genellikle ağaç kavuklarında ve nemli yerlerde yaşarlar.Bu tür solucanlar zararlı olabiliyor.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Solucanlar üç gruba ayrılmaktadırlar. bunlar toprak solucanları , yassı solucanlar ve son olarak da halkalı solucanlardır. solucanlar omurgasız hayvanlardır ve segmentleri de rahatlık ile gözükmektedir. ayrıca solucanları 20000 fazla türü vardır.
+ Yorum Gönder


solucanların yaşam alanları,  solucanın yaşam alanı,  solucanların yaşam alanı,  solucan yaşam alanı,  solucanların yaşam ortamları,  solucanın yaşam alanları