+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Hayvanlarda kelebek hastalığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hayvanlarda kelebek hastalığı
  Hayvanlarda kelebek hastalığı hakkında bilgi


  Kelebek Hastalığı (Distomatosis)

  Koyundan helmint sınıfından en önemli hastalığı distomatosis’dir. Yurdumuzda bu hastalığın en yaygın etkeni Fasciola hepatica’dır.

  F. Hepatica’lardan oluşan distomatosis’le hastalık akut, subakut ve kronik olarak ortaya çıkar ve bu devrelere göre hastalığın gösterdiği belirtiler ayrıdır.

  kelebek hastaligi.jpg

  Akut olaylarda hastalık ve ölümler, genç hepaticaların karaciğeri istila etmesi ve doku tahribatı ve kanamalar sonucu meydana gelir. Genellikle yaz sonları ve sonbaharda gözlemlenir. Bulaşık koyunlar birdenbire ölürler, ancak ölüm bir hafta öncesi hasta hayvanın hareket etmeyip sürünün içinde yatmasıyla kendini belli eder.

  Kronik olaylar ise kelebekler büyüyüp olgun şekle geldikten sonra görülür. Koyunlarda çene altında ödem, kansızlık, zayıflama ve yapağının bozulması gibi semptomlarla gözlemlenir. Bu gibi hayvanlar 2—3 ay kadar yaşarlar. Ölümler, soğukların şiddetlendiği, besleme-bakım koşullarının yetersiz olduğu kış aylarında rastlanır.

  Hastalığın kesin tanısı, karaciğerin otopsisiyle anlaşılır.

  Distomatosis ‘den korunma yolları şunlardır:

  Kelebekli koyunlara bölgenin özelliklerine göre bir kaç kez uygun ilaç verilir. İlaç, koç katımından önce uygulanır. Gebe koyunlara verilmez.
  Mer’ada otlatma düzenlenir. Ara konakçı sümüklünün üreyeceği sulu ve çamurlu yerlerde hayvanlar otlatılmamalıdır.
  Bataklık ve su altındaki otlak alanları kurutulmalıdır.
  Ara konakçı sümüklü böcekler imha edilmelidir. Bu amaçla gözlaşından yararlanılır. Göztaşı, göl ve dere sularına konularak, otlaklara serpilerek ya da su ile püskürtülerek kullanılır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kelebek Hastalığı bilimsel adı ile Distomatosis bu hastalığın ülkemizde çok yaygın olmasının nedeni Fasciola hepatica’dır. bu hastalığın hayvanlarda olup olmadığının kesin tanısı karaciğere yapılacak olan otopsi ile anlaşılabilmektedir.
+ Yorum Gönder