+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda İpek böcekleri ne zaman kelebek olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İpek böcekleri ne zaman kelebek olur
  İpek böceklerinin ne zaman kelebek olduğu hakkında bilgi


  İpek böceklerinin yeryüzünde birçok farklı türü (ırkı) bulunmaktadır. Bazı farklılıklar dışında hepsinde ortak olan dönemler; yumurta dönemi larva dönemi koza örme devresi ve ergin-kelebek dönemidir.

  Bir Sene Bekleyebilen Yumurtalar

  İpek böceklerinin bir türü (univoltin ırk) sadece ilkbaharda yumurtlar ve bu türün verdiği yumurtalar diğer ilkbahara kadar bekler. Başka bir tür (bivoltin ırk) ise yumurtalar ikinci yumurtlama için beklemeye girmeden 11-12 günlük kuluçka devresi geçirerek yumurtadan çıkarlar. İkinci neslin verdiği yumurtalar ise bekleme dönemine girerek kışı geçirir ve ilkbaharda tekrar canlanırlar. Hindistan Tayland gibi yetiştirildiği bölgelerin sıcak olması nedeniyle multivoltin ırklardan bir yılda 7-8 nesil elde edilebilir. Burada ilk akla gelen soru kuşkusuz bir yumurtanın bir yıl nasıl canlı kalabildiğidir. Tıpkı tohumların toprağa ekilip nem sıcaklık karanlık gibi uygun koşullar sağlandığında filizlenerek bitki ağaç haline gelmesi ve bu ana kadar uykuda olması gibi ipek böceği yumurtaları da bir sonraki ilkbahar mevsimine kadar uykuda kalırlar. Vakti geldiğinde ise harekete geçerler. Bu durumu tuşuna basarak komut verilen bir cihazın çalışmaya başlamasına benzetebiliriz. İpek böceği yumurtaları da bir yılın sonunda onları yaratan Allah'ın emriyle canlanırlar. Yüce Rabbimiz Kuran'da ilminin herşeyi kuşattığını şu şekilde bildirmiştir: "Allah yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah'ın herşeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah'ın ilmiyle herşeyi kuşattığını bilmeniz öğrenmeniz için." (Talak Suresi 12)

  İpek böcekleri ne zaman kelebek olur.jpg
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İpek böcekleri çok değerli ve çok sağlam olan ipek kumaşının hammaddesi olan ipeği üreten hayvanlardır. bunun dışın da bu böcekler böcek halin de iken kelebek olabilmek için çok ama çok miktarda dut ağacı yaprağı yerler daha sonra zamanları geldiği zaman bu böcekler koza oluşturur ve belli bir zaman sonra o kozadan kelebek ollarak çıkar.
+ Yorum Gönder


kelebek yumurtası,  kelebeğin evreleri,  kelebek evreleri,  kelebeğin yaşam döngüsü,  larva kelebek,  kelebeğin yaşam evreleri