+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Engerek Yılanı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Engerek Yılanı Hakkında Bilgi
  Engerek Yılanı


  Engerek Yılanı.jpg


  Engerek ülkemizde de çokça bulunan bir yılan türüdür. Neyseki bu sarı kaplı engerek türü ülkemizde yok sadece Kuzey Afrika ve Ekvator civarlarında yaşıyor. 75 cm boyuyla küçük bir yılan olmasına rağmen istatistikler tüm yılanların toplamından daha fazla insan ölümüne yol açtığını söylüyor. İç kanama yaptıran ısırığı ile 2 insan öldürebilir. 2. Asel
  Bayan Üye

  Engerek Yılanı Hakkında Bilgi
  Engerek Yılanı.jpg.


  Engerek: Engerek ailesinden zehirli yılan.

  En çok Afrika’da görülen engerek, Avrupa’da, özellikle Akdeniz yöresini, bu yörenin sıcak iklimini ve bitki örtüsünü sever; Asya’da daha az bulunur. Engereği karayılandan ayıran başlıca özelliği yassı ve üçgen kafasıdır. Akdeniz yöresinde uzunluğu 80 cm’yi bulabilir. Görünüşü tıknaz, kuyruğu kısadır, rengi de kurşunî ile turuncu arasında değişir.

  Küçük memelilerle beslenen aspis ve daha soğuk ve nemli iklime alışkın peliad, Avrupa’da rastlanan iki türdür. Sahra’da özellikle tehlikeli birçok engerek türü yaşar: gece dolaşan boynuzlu engerek, gündüzü kuma gömülü olarak geçirir; piramitler engereği, özellikle saldırgandır; çok renkli olan Gabon engereği’nin ise boyu 1,80 metreyi bulabilir.

  Aspis engereği ısırırsa, insan için yüzde 10 öldürücü olan bir zehir aşılar. Saniyenin 40′ta biri kadar bir zamanda hayvan, başını arkaya atar, ağzını açar, çengellerini diker ve ısırır.

  Engerek, haklı olarak korkulan bir hayvandır; ama o da, diğer birçok sürüngen gibi, tarla faresi v.b. zararlı kemiricileri ortadan kaldırarak tarıma yararlı olur. Genellikle ağır ve tembel olan engerek saldırgan değildir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Engerek yılanları yılan türleri arasın d çok fazla zehirli olan hayvanlardan biridir. ayrıca bu hayvanın alt türleri de çok zehirlidir. bu hayvanın zehri insanlarda iç kanamaya sebep olmaktadır ayrıca 2 insanı öldürebilecek güçte bir zehire sahiptir.
+ Yorum Gönder


engerek yılanı