+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Develerin Özellikleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Develerin Özellikleri Hakkında Bilgi


  Hecin Devesi Hakkında  Deve: Asya ve Afrika’da binek, yük ve çekim hayvanı olarak kullanılan memeli.

  Gevişgetiren hayvanlar arasında boynuzu olmayan tek hayvan devedir. Uzun, ince bacakları, çölde yürümeğe uygun geniş ve esnek birer yastıkçıkla son bulur. Üst dudağı yarıktır ve köpekdişleri çengel gibidir, bu yüzden ısırması oldukça tehlikelidir. Deve, çok tokgözlüdür: uzun zaman yemeden içmeden yaşayabilir. Ama (dikkati çekici koku alma duyusu sayesinde) bir su birikintisi bulduğu zaman da, bir defada 60 litreyi aşkın su içebilir.


  Develerin Özellikleri.jpg  Baktriyan devesi’nin (Eski Asya’da bir bölgenin adından) besleyici yağ deposundan oluşan iki hörgücü vardır. Yünümsü tüyleri kırmızıya çalar. Orta Asya’da evcil olarak yaşar ve gerek Gobi Çölü’nün şiddetli soğuğuna, gerek Hindistan yazının boğucu sıcağına dayanır.

  Hecin devesi daha yüksektir ve tek bir hörgücü vardır. Kulamsı renkteki tüyleri dokumacılıkta kullanılır. Bu hayvan Kuzey Afrika’dan Afganistan’a kadar uzanan çok geniş bir bölgede yaşar.

  Çok yaygın bir inancın tersine, deve, içtiği suyu işkembesinde veya hörgücünde saklamaz. Organların tümüne normal nemlilik oranı sağlamak ve böylece hayvanın sıcağa daha iyi direnmesine imkân vermek üzere, su bütün vücuduna dağılır.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Hecin devesinin vücudu açlık ve sususluğa günlerce dayanabilir. bu öyle bir vücuttur ki günler boyu, sırtında yüzlerce kilo ağırlıkla taşıyabilir.
+ Yorum Gönder