+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Tüylü Ayı Tırtılı Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Tüylü Ayı Tırtılı Hakkında Bilgiler
  Tüylü Ayı Tırtılı hakkında bilgiler

  Sıcak bölgelerdeki tırtıllar ancak birkaç hafta yaşarlarken tüylü ayı tırtılı güve haline gelmek için tam 14 sene bekler. (bilinen en uzun ömürlü tırtılgil)Yani donma erime süreçlerine bir kez değil tam 13 kez maruz kalır.

  Tüylü Ayı Tırtılı.JPG

  Donma hadisesi genelde canlılar için ölüm demektir. Zira, hücrelerin içindeki sıvı donduğunda oluşan kristal parçaları, hücre zarını yırtmakta ve hayati maddelerin bu yırtıktan dışarı akması sebebiyle hücrenin canlılığı sona ermektedir. Fakat Kuzey Kutbundaki bazı canlılar ve tüylü ayı tırtılları, kimyevi bir madde olan gliserolü üreterek hücrelerin donarak ölmesine mani olmaktadır.
  Haziran ayının ilk günlerinde Kuzey Kutbunda, güneş, ufukta parıltılar saçarak yükselir. Bu arada, tundra yarıklarındaki buzlar da yavaş yavaş erir. Buz kristallerinden yapılmış bir kozanın içinde sabırla bekleyen tüylü ayı tırtılı, yavaş yavaş kıpırdanmaya başlar. Buzları eriyen parmak büyüklüğündeki bu böcek, daha sonra, nasibini aramaya koyulur. Tırtıla sadece katı bir şekilde donma sanatı ilham edilmiş değildir. Donma-erime sürecini yavaş hareketler dizisiyle kimyevi olarak kontrol edebilme kabiliyeti de kendisine verilmiştir. Bu ihsan sayesinde böcek, donmaya karşı bir çeşit bağışıklık sistemine sahip olduğu için derin donduruculardan daha soğuk olan o bölgelerde hayatını sürdürebilmektedir.
  Rahman'ın kendisine sarıp sarmaladığı battaniye için de tırtıl, sessizce beklemeye başlar. Öyle ki ne bir nefes ne de bir kalp atışı duyulur.
  Sıcak bölgelerdeki tırtıllar ancak birkaç hafta yaşarlarken tüylü ayı tırtılı güve haline gelmek için tam 14 sene bekler. (bilinen en uzun ömürlü tırtılgil)Yani donma erime süreçlerine bir kez değil tam 13 kez maruz kalır. Her yaz sadece üç haftalık bir süre, onun metabolik faaliyetlerini hızlandırarak büyüyebilmesi için elverişlidir. Bu zaman içinde tırtıl diken tarlasını andıran tüyleriyle bir güneş pili gibi enerji toplar ve bunu aldığı gıdaları hazmetmekte kullanır. Üç hafta bitince önce sindirim sistemi sonra kanı ve ardından hücrelerinin içindeki sitoplazma dışında her şeyi donar. Bu donma süreci gliserol vasıtasıyla yavaşladığı için hücreler fiziki ve metabolik yönden kendilerini tahrip etmeyecek kadar küçük kristallerin teşekkül etmesine zemin hazırlar.
  İlim, şuur, irade ve kasıt dolu bu hadise, tatmin edici bir şekilde "Tabiat" senaryosu ile açıklanabilir mi?
  Evet. Bu gliserolün arabalarda kullanılan antifriz gibi hücrelerin donmasını engelleyen bir hususiyette olduğunu bilen ve bunu böceğe ihsan eden ancak ve ancak, gliserol'ü, hücreleri, tırtılı, kutuplardaki iklim şartlarını, dünyayı ve kainatı yaratan Zât olabilir. Görüldüğü gibi en küçük şey, en büyük şeyle irtibat halindedir. Kainatı yaratamayan bu hadiseye parmak karıştıramaz. 0 halde sağır, kör, cahil, kudretsiz, iradesiz ve gayesiz sebepler ve tabiatın yarattığını iddia etmek, masallar ve efsanelerde anlatılan hadiselerin gerçek olduğunu iddia etmek kadar gülünçtür.
  Uzakta, buzlar ülkesinde, parmak kadar tırtılı, muhteşem pembe ayaklarıyla yaratan, onu besleyip giydiren, hayatı için ne gerekiyorsa veren Allah, bizim yaptıklarımızdan habersiz değildir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  tırtıllar uzun ve minik hayvanlardır. ağaçların yapraklarını yiyerek beslenir. bir zaman sonra kozaya girerek orada gelişimine devam eder ve kanatları çıkar. bir süre sonra kozadan çıkar ve bir kelebek olarak uçar.birçok tırtıl çeşidi vardır. tüylü ayı tırtılı da bunlardan biridir.
+ Yorum Gönder