+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Arılar Ne Kadar Yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arılar Ne Kadar Yaşar
  arılar ne kadar yaşar kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Arılar Ne Kadar Yaşar

  ARILAR


  Arı topluluğunda dış görevler işçi arılarındır. İşçi arılar kısırdırlar ve üreme özellikleri yoktur. Kışın 5-6 ay yazın 40-50 gün yaşarlar.Kraliçe arı kovanda tek bulunur.4-5 yıl yaşar bir defa çiftleşmeyle gün de 2-3 bin yumurta yumurtlamak suretiyle ömür boyu 1 milyondan fazla yumurta yumurtlayıp neslini devam ettirir. Kraliçe arı sürekli işçi arılar tarafından arı sütü ve polen karışımı ile beslenir.
  Arı sütü,işçi arılardan bakıcı olanların yutak altı bezlerinin ürettiği ,vitaminlerce zengin bir madde olup ,çiçek tozu polen ve ballarla karıştırılarak kraliçe arıya yedirilir. Kraliçe arının yumurtladığı özel gözenekler vardır. Yumurtalar 3 gün sonra çatlayarak açılırlar ve içinden gözsüz ve bacaksız kurtcuklar (lavralar) çıkar.

  Arilar.jpg

  Lavraların hepsi 3-4 gün hizmetçi arılar tarafından sadece arı sütü ile beslenirler. Hızla büyüyerek bu 3-4 günlük sürede doğuştaki ağırlıların 1000 misline çıkarlar. Bundan sonra ise arı sütü yerine poeln ile karıştırılmış bal yerler. Sadece bir kaç seçiliş lavra erkek arı olup döllenme yapacağı arı sütü ile beslenmeye devam edilirler. 6 günde 1570 kere büyüyen lavra,altıncı günün sonunda koza devresine girerler. Bakıcı arılar koza gözeneklerinin ağzını balmumu bir kapak ile kapatırlar. 12 günlük koza devresinden sonra ise kapağı yırtarak çıkan genç arılar hemen 40 günlük ömürleri boyunca yapacakları görevlere başlarlar. Bu düzen böyle devam eder gider.

+ Yorum Gönder


arilar