+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Su Kaplumbağası Ne Kadar Yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Su Kaplumbağası Ne Kadar Yaşar
  su kaplumbağası ne kadar yaşar kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Su Kaplumbağası


  Dev Aldabra kaplumbağası Adwaita Hindistanın Kalküta şehrindeki Alipore hayvanat bahçesinde 23 mart 2006 yılında öldüğünde kimilerine göre 150 bazılarına göre ise 250 yaşındaydı. Bu öne sürülen iddialı yaşam süreleri nedeniyle kaç yaşında öldüğünün kesin olarak anlaşılması için karbon testi yapılacaktı ama bunca yıl geçti henüz bu konuda herhangi bir açıklama yapıldığını göremedim. Yaşı konusunda kesin olan tek şey öldüğü zaman 150 yaşından daha genç olmadığı.
  Çünkü zamanında sahibi olan Robert Clive öldüğü için hayvanat bahçesine transfer edildiğinde bile tarih 1875.

  Robert Clive o zamanlar İngiliz sömürgesi olan Hindistanı yöneten Doğu Hindistan Şirketinin yöneticisi olan bir general. Clive'in Barrackpore deki villasının bahçesinde Adwaita ile birlikte tam 4 kaplumbağa olduğu biliniyor ama diğer 3 ü zaman içerisinde ölünce Adwaita zamanımıza kadar tek başına ulaşmış. Adwaita sanskritçede one and only demekmiş yani Türkçeye ilk ve tek olarak tercüme edebiliriz.

  su-kaplumbagasi.jpg

  Sadece hayvanat bahçeki yaşamı bile 130 yıl süren Adwaita karaciğer yetmezliğinden öldüğünde Darwinin meşhur kaplumbağası Harriet henüz yaşamaya devam etmekteydi ama enteresan sayısal bir benzerlik Harriet de 23 haziran 2006 yılında 175 yaşında iken Oueensland deki Avustralya hayvanat bahçesinde kalp yetmezliği nedeniyle öldü.
  Adwaita Hint okyanusundaki Seychelles takım adalarına ait dev Aldabra adası kaplumbağalarından , Harriet ise Güney Amerika açıklarındaki dev Galapagos takımadası kaplumbağalarından.

  Harriet 'in 1835 yılında Galapagos takım adalarında ele geçirildiğinde 5 yaşında olduğu düşünülüyor. 1960 yılına kadar tam 130 yıl erkek olduğu düşünülen ve ilk ismi Harry olan bu dev kaplumbağanın o yıl yapılan DNA testi sonucunda dişi olduğu anlaşılmış ve ismi hemen Harriet e dönüştürülmüş.

+ Yorum Gönder