+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Caretta Ne Kadar Yaşar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Caretta Ne Kadar Yaşar
  caretta ne kadar yaşar kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Caretta


  Sini kaplumbağası (Caretta caretta), denizlerde yaşar. Yumurtlamak haricinde karaya hiç çıkmaz. Sırt tarafı kırmızımsı kahverengi alt tarafı ise beyazımsı açık sarı renklidir. Bacakları yüzmeye yarayacak biçimde kürek biçimi almıştır ve dış kenarlarında en fazla 2 tırnak bulunur. Oksijeni havadan almasına rağmen uzun süre su altında kalabilir. Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler. Bir defasında 100 yumurta bırakabilir (162'ye kadar tespit edilmiştir). Yavrular 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize giderler.

  caretta.jpg

  Akdeniz sahillerine yayılmıştır. En önemli yumurtlama bölgesi Adananın Yumurtalık ilçesi ve Belek, Anamur, Köyceğiz, Dalyan sahilidir. Belek kıyıları, Caretta caretta'ların Akdeniz'deki ikinci (Yunanistan'ın Zakintos adasının ardından) ve Türkiye'nin en büyük yumurtlama alanıdır. 2006 yılı içinde Belek'te ise 1000 civarında, Anamur'da 2007 yılında 1040 adet yuva tespit edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Kabuk boyları 1 metre kadar büyüyebilir. Balıklar, kabuklular ve su canlıları (özellikle deniz anaları) ile beslenir.
  Yaklaşık 106 milyon yıldır yeryüzünde olduklarını düşünülmektedir. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi yüzünden bugün sayıları giderek azalmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altındadır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Caretta carettalar bu hayvanlar da bir çok hayvan gibi nesi tükenmek te olan bir hayvandır. bunun nedeni yerleşim alanlarının yok olmasıdır. bu hayvan yani bir kaplumbağa türü olan caretta carettalar çok uzun bir süre yaşarlar ve yaklaşık 106 milyon yıldır dünya üzerin de bulundukları sanılmaktadır.
+ Yorum Gönder