+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Bir Kelebeğin Doğum Anı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Bir Kelebeğin Doğum Anı
  Kelebegin doğuşu

  Kelebegin doguşu3.jpgKelebegin doguşu2.jpgkelebegin-dogu-u1.jpg


 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Kelebeker nasıl hayvanlardırlar

  kelebeker-hakkk-nda-bilgi.jpg
  Kelebek, böceklerin, pul kanatlılar veya kelebekler (Lepidoptera) takımının kanatlı fertlerine verilen genel ad. 150.000 kadar türü bilinmektedir.
  Vücutları kiremit dizilişi şeklinde renkli gözle zor görüle bilen pullarla örtülüdür. Pullar, uçları yassılaşarak genişlemiş kıllardır. Ufak sarsıntılarda koparlar. İki çift olan kanatlarının büyüklüğü türlere göre değişir. Pek az türde ve bazı türlerin dişilerinde kanat bulunmaz. Emici tipteki ağız parçaları hortum şeklindedir. Kullanılmadığı zamanlar bu hortum başın alt tarafında helezon biçiminde kıvrılır. Balözü emerler. Çiçeklerin balözünün tadını ayaklarıyla alırlar. Tat alma cisimcikleri ayaklarına yerleşmiştir. Ayaklarıyla çiçeğin suyunu kontrol ederler. Beğendikleri takdirde kıvrılı duran hortumlarını uzatarak emerler.
  Ağız organları, yalnız çiçek tozu (polen) ile geçinen "Micropterygidae" kelebek familyasında çiğneyicidir. Tüylü başlarında büyükçe iki petek göz ve çoğunda iki nokta (osel) göz bulunur.
  Kelebekler faaliyet durumlarına göre gece ve gündüz kelebekleri olarak iki gruba ayrılırlar.Gece kelebekleri kalın ve ağır vücutlarıyla alaca karanlıkta veya gece uçarlar. İnce kıl gibi olan antenlerinin ucu sivridir. Bazı türlerde antenlerde birer dizi tüy bulunduğundan tarak görünümündedirler. Genellikle renkleri mattır. Hızlı uçucudurlar.Bu uçucular diğer kelebeklere göre daha hızlı uçarlar fakat daha az uçarlar. Tehlike anında sürüden ayrılarak farklı yönlere kaçışırlar ve tehlike bittiğinde tekrar toplanırlar.
  Gündüz kelebekleri gece istirahat edip, gündüz uçarlar. İnce ve hafif vücutludurlar. Anten uçları topuzludur. Kanatları gâyet güzel renk ve desenlerle süslüdür. Uçuşları yavaştır. Bir yere konduklarında kanatlarını yukarıya dik tutarlar. Gece kelebekleri ise dinlenme hâlinde kanatlarını çatı gibi gövdelerinin üzerine kapatırlar veya tamâmen açık bırakırlar. Bu kâideler bütün kelebekler için geçerli değildir. Meselâ; Skiperler pervâne olmadığı halde antenleri incedir. Vücutları kalın ve renkleri mattır. Gündüz uçarlar. Çoğunlukla pervanelerle karıştırılırlar.
 3. Sibel
  Devamlı Üye
  Farklı Kelebek resimleri


  g-zel-resimler3.jpgg-zel-resimler2.jpgGüzel resimler1.jpg
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kelebekler çok güzel rengarenk cıvıl cıvıl oan hayvanlardır. hatta bu hayvanların sahip oldukları kanatlar ve bu kanatların üzerin de bulunan desen ve renkler ile çok dikkat çekici olan bir hayvandır. bunun dışın da bu hayvan önceden bir larva idi daha sonra başkalışımlaşarak kelebek haline gelmiştir.

+ Yorum Gönder


kelebeğin doğuşu