+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Kış uykusuna yatan hayvanlar ve göçmen kuşlar su ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Kış uykusuna yatan hayvanlar ve göçmen kuşlar su ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar?


  Kış uykusuna yatan hayvanların su ihtiyaçlarını karşılama yolları


  Kış uykusu sırasında metabolik faaliyetler minimuma indirilir. Ancak, kış uykusunda girmeden önce hayvanlar vücutlarına yağ depolarlar. Kış uykusuna girdiklerindeyse vücuttaki metabolik faaliyetler için bu yağı kullanırlar. Faaliyetler minimum olduğundan suya normal yaşamdaki gibi gereksinim duyulmaz. Benzer biçimde göçmen kuşlar da göç etmeden önce vücutlarına bol miktarda yağ depolarlar ve metabolik faaliyetlerde bu yağı kullanırlar. Suya gereksinimi en aza indirirler. Vücuttaki atıklarda sıvı olarak değil yalnızca katı olarak uzaklaştırılır. Böylece su vücutta korunmuş olur.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Kış uykusuna yatan hayvanlar uykuda oldukları için fazla suya ihtiyaç duymamak ile birlikte vücutların da gerekecek kadar yağ biriktirirler ve su ihtiyacını en az seviyeye indirirler ve böylece su ihtiyaçları olmaz.
+ Yorum Gönder


kış uykusuna yatan hayvanlar neden yağ depolar,  kış uykusuna yatan hayvanlar niçin yağ depolar,  göçmen kuşlar neden yağ depolar,  göçmen kuşların yağ depolama nedeni,  göçmen kuşlar ve kış uykusuna yatan hayvanlar neden yağ depolar,  gocmen kuslarin yag depolama etmesi nedir