+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda ÖSS’ye girenlerin sadece üçte biri kazanıyor... Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  ÖSS’ye girenlerin sadece üçte biri kazanıyor...
  ÖSS’ye girenlerin sadece üçte biri kazanıyor
  Üniversiteye girmek isteyen adaylar ile yerleşen öğrenci sayısı arasında büyük uçurum oluştu.

  YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, NIHA (Hollanda Yüksek Öğretim Enstitüsü)’nce Kızılcahamam Patalya Otel’de düzenlenen kongrenin açılışında konuştu. Vatan gazetesinin haberine göre, İngilizce olarak yaptığı konuşmada, Türk yükseköğretim sisteminin yapısını anlatan Özcan, üniversiteye girmek isteyen adaylar ile üniversiteye yerleşen öğrenci sayısı arasında büyük uçurum olduğunu söyledi. Özcan, geçen yıl ÖSS’ye giren 1 milyon 615 bin 360 adaydan yalnızca 392 bin 657’sinin üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarına yerleştirildiğini bildirdi. Özcan, son 10 yılda ÖSS’ye giren adaylardan sadece üçte birinin üniversitelere yerleştirilebildiğini, üçte ikisinin ise yükseköğretimden yararlanamadığını ifade etti.

  ’TALEP ARTACAK’

  Türkiye’nin nüfusunun yüzde 36’sının 14 yaşın altında olduğuna işaret eden Özcan, artan genç nüfus nedeniyle yükseköğretime girişte gelecekte daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalınacağına dikkati çekti. Özcan, gelecek 10 sene içinde 20-29 yaş arası nüfusun yüzde 7’den yüzde 16’ya yükselmesine bağlı olarak üniversite eğitimine talebin artacağına işaret etti.
 2. Ezlem
  Üye

  Okullarımızın artması öğrenci sayısını arttıracak ve üniversiteli öğrencilerimize iş imkanı sağlayacaktır.Günümüzde lise mezunlarının iş alanlarının iyice daraldığını düşünürsek üniversite okumak şart oldu.
+ Yorum Gönder