+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Fosfor Elementinin Kullanım Alanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Fosfor Elementinin Kullanım Alanı

  Fosfor (P)

  Çeşitli alaşımların yapımına katılan fosfor, sodyum ampullerinin yapımında kullanılan camların eldesinde önemlidir. Fosforik asit, özellikle gübre eldesindeki kullanımıyla, son yıllarda tarım ve hayvancılıkta büyük önem taşır hale gelmiştir. Havai fişek, kibrit, deterjan ve diş macunu yapımında kullanılan fosfor, zararlılarla mücadelede kullanılan çoğu kimyasalın (pestisitlerin) bileşiminde de bulunur. Canlılarda hücre içeriğinin yaşamsal bir bileşeni olarak, özellikle sinir ve kemik dokuları için çok önemlidir. Kemik külünden elde edilen kalsiyum fosfat, kabartma tozunun yapısına katılan mono kalsiyum fosfatın eldesinde kullanılır. Trisodyum fosfat ise, suların yumuşatılmasında, temizlikte ve paslanmaya karşı kullanılan önemli bir fosfat bileşiğidir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  İnsan vücudunda Kalsiyumdan sonra en fazla bulunan kimyasal element Fosfordur. Bütün organizmalar ve DNA yapıları için Fosfor büyük önem taşır. Fosfor gün ışığında enerjisini çok fazla yükseltir.
+ Yorum Gönder


fosfor elementinin kullanım alanları,  fosforun kullanım alanları,  fosfor kullanım alanları,  fosfor elementi kullanım alanları,  flor elementinin kullanım alanları,  fosforun kullanim alanlari