+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Güneş pilleri nasıl çalışır nerelerde kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Güneş pilleri nasıl çalışır nerelerde kullanılır
  güneş pilleri nasıl çalışır nerelerde kullanılır

  gunes pili.jpg


  Güneş enerjisi ile çalışan, pile ihtiyaç duymayan ve bazı modellerinde açma-kapama düğmesi dahi olmayan hesap makinelerini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu cihazlar yeterli güneş ışığı oldukça sonsuza dek çalışabilirler. Biraz daha büyük boyutta olan güneş pillerini etrafınızda, otobüs duraklarında tabela aydınlatmalarında veya diğer başka yerlerde görmüş olabilirsiniz. Bu güneş pillerini günlük hayatta görmek çok da zor değil eğer nereye bakacağınızı biliyorsanız.

  Aslında güneş pillerinin kullanılmaya başlaması 1958'lere kadar uzanıyor. İlk başta bu güneş pilleri uzay istasyonlarında çok da komplex olmayan yöntemlerle en basit halinde kullanılıyordu. Fakat günümüzde güneş gözlüklerinden tutun, elektrikli araba şarj istasyonlarına kadar hayatımızın her noktasına girmiş bulunmaktadır.

  Güneş devrimi olarak adlandırılan biraz da hayal aleminden oluşan söylentiler, bir gün elektiği bedava olarak güneşten kullanacağımız söylentileri yıllar boyu konuşulur durur. Aslında bu hayal çok da zor değil çünkü güneşli bir günde güneş ışınları 1 metrekare alana yaklaşık 1000 watt enerji bırakır. Eğer bu enerjiyi doğru bir şekilde kullanabilseydik, şu anda tüm evlerimizde bedava elektrik kullanıyor olurduk.
  Günlük hayatta karşılaştığınız güneş pillerine photovoltaic(PV) hücreler adı verilir. 'Photo' ışık anlamına 'voltaic' de elektrik anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi bu photovoltaic(PV) hücreler güneş ışığını direkt olarak elektriğe dönüştürür. Photovoltaic(PV) hücrelerin elektriksel olarak birbirine bağlandığı ve bir çerceve içinde olan haline Güneş Paneli denir. Bu güneş panelleri binlerce photovoltaic(PV) hücrelerden oluşur ve bunları yolda, binalarda görebilirsiniz. Bu güneş panellerinin de bir araya getirilmesiyle futbol sahası büyüklüğünde güneş tarlaları oluşturulur. Bu alanlardan elde edilen enerji gerçekten çok yüksek değerdedir.

  Photovoltaic(PV) hücreler yarı iletken olan silikon gibi endüstri de sık kullanılan özel maddelerden yapılır. Güneş ışıkları Photovoltaic(PV) hücrelere çarptığında güneş ışığının belli bir kısmı yarı iletken malzeme tarafından emilir. Bu enerji elektronları serbest bırakır ve kolayca hareket etmelerini sağlar. Photovoltaic(PV) hücrelerin içinde bir yada daha fazla elektik alanları vardır. Bu alanlar, güneş ışığı emilimi tarafından serbest bırakılan elektronları belirli bir yönde ilerlemelerini(akmalarını) sağlar. Bu elektron akışına akım denir ve bu akım Photovoltaic(PV) hücrelerin tepesine ve altında bulunan metal iletkenler sayesinde dış ortamlarda çeşitli cihazları çalıştırmak için kullanılır. Bu akım ve Photovoltaic(PV) hücrelerin voltajı toplam oluşacak gücü belirler.
 2. Ktockn1
  ismail

  Kendi elektriğini üretmek kanunlara aykırı değil bu yüzden EDAŞ'a para ödemek istemeyenler kendi elektriğini üretebilir ki bunu yapan biri var adam evini güneş pilleri ve solar sistemlerle donatmış ve bunun için sadece 1000-1500 arası bir kredi çekmiş ve borcunu ödedikten sonra bunu ilerleteceğini söylemiş
+ Yorum Gönder


güneş pilleri nerelerde kullanılır,  güneş pili nerelerde kullanılır,  güneş pili nedir nerelerde kullanılır,  güneş pili nerede kullanılır,  güneş pillerini nerelerde kullanılır,  piller nerelerde kullanılır