+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Tütün ne zaman bulundu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tütün ne zaman bulundu
  Tütün ne zaman bulundu


  tutun.jpg

  Kolomb ve adamları Amerika'ya ilk ayak bastıklarında yerliler kendilerine armağan olarak içmeleri için bir saz boruya sararak tütün uzatmışlar. Aslında bu saz borunun adı olan "tobacco" kelimesi, Kolomb tarafından tütün yapraklarını adlandırmak için kullanılmış ve tütün bitkisinin adı böylece ortaya çıkmıştır.

  Sigara içme alışkanlığının çok eski çağlara dayandığı bilinmektedir. Ancak eski Dünyaya ulaşması o kadar da eski değildir. Anavatanı tam olarak bilinmese de Antiller ve Orta Amerika olduğu düşünülmektedir. Nitekim M.Ö. 6000 yılı civarında Amerika'da şimdiki Meksika topraklarında bulunan Yukatan yarımadasında yaşayan Mayalar'da tütün tarımı yapıldığına dair kanıtlar bulunmaktadır. Ayrıca, Kuzey Amerika'da da tütün kullanma şekillerine rastlanmıştır.

  Ancak eski tarihlerde yaşayan insanların, dumanı keyif için kullandıklarına dair bir bulguya rastlanmamıştır. Tütün daha çok dinsel törenlerde, ayinlerde ve tedavi edici bir ajan olarak kullanılagelmiştir.

  Kolomb ve adamları karşılaştıkları tütünün yerlilerce dezenfektan, yorgunluk giderici, göğüs ve baş ağrısı giderici, anestetik ajan ve kireçle karıştırılarak diş macunu olarak kullanıldığını fark etmişlerdir. Ayrıca, 1500 yılında Portekizli kâşif Cabral, Brezilya'da tütün bitkisinin ülserleşmiş abselerin, fistüllerin ve poliplerin tedavisinde kullanıldığını not etmiştir.

  Kolomb gibi Yeni Dünya'ya yolculuk yapan Vespuci, Macellan, Cortez ve adamları da tütün kullanmaya başlamış ve bir süre sonra tiryakisi haline gelmişlerdir. Bu istilalardan geri döndüklerinde ise Avrupa tütün bitkisi ile tanışmıştır. 1518'de piskopos Romane Pane, tütün tohumunu Şarlken'e sunmuş ve bu tarihten itibaren İspanya'da tütün üretimine başlanmıştır.

  1500'lü yıllarda başta İspanya olmak üzere Fransa'da da üretilmeye başlanan tütün, buradan İngiltere, Hollanda, Almanya, İsviçre, Avusturya, Hindistan ve Japonya'ya yayılmıştır.

  1560 yılında, Fransa'nın Portekiz büyükelçisi Jean Nicot, tütün bitkisini Kraliçe'ye sunar. Bu bitkinin Kraliçe'nin baş ağrılarına iyi geldiği anlaşılınca, tütün sağlığa yararlı bitkiler sınıfına dâhil edilir ve yeni bir endüstrinin doğmasına yol açar.

  1570 yılında botanikçi Charles Ettiene ile Jean Liebault, bir tarım kitabında, tütün bitkisine Jean Nicot'nun adından hareketle, Nicotiana adını verirler. Böylece tütün bitkisinin bilimsel adı Nikotiana, içeriği de nikotin olarak belirlenir.

  O çağlarda her bitkinin tedavi amaçlı bir önemi olduğuna inanıldığı için Avrupa'da da tütün ilk başlarda süs bitkisi ve şifa amaçlı kullanılmıştır. Veba salgını sırasında, iyi geldiği düşünülerek kullanımı iyice yaygınlaşmıştır.

  Ama zamanla keyif veren özelliği ön plana çıkmış, tütün ticareti karlı hale gelmiştir. Bunun yanı sıra, fuzuli harcama olarak görülmesi, kötü koku yayması ve sağlığa zararlı olduğu düşüncesiyle yasaklar konmaya başlanmıştır. 1600'lü yılların başında başta İngiltere olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde yasaklarla ve cezalarla önlenmeye çalışılmasına rağmen ortadan kaldırılamamıştır. Hatta hükümetler de tekeller kurup, tütünü gelir kaynağı yapma durumuna getirmişlerdir.

  Başlangıçta elle sarılan sigaralar kullanılmış, 1800'lü yılların sonlarına doğru ilk sigara makineleri icat edilmiştir. Sigara sarma ve paketleme makinelerinin icat edilmesi, sigara içme alışkanlığının giderek artan biçimde yayılmasına neden olmuştur.

  ANIMSAYALIM: Tütünün anavatanı Amerika'dır ve 1500lü yıllarda Avrupa'ya ve ardından Uzakdoğu'ya ulaşmıştır. 1600'lü yıllarda ise tütün, ticareti tapılan bir ürün haline gelmiştir.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Bir çoğunuz sigara içmek yerine tütün kullanmaktasınız. Tütün patlıcangiller familyasında olmakta ve Nicotiana cinsine sahiptir. Ayrıca Tütün yaprakları sigara yapımından kullanılan bir yıllık otsu bitkidir.
+ Yorum Gönder


tütün ne zaman bulundu,  tütünde ala cikmasi,  tütün nasıl bulunmuştur,  tutun nasil bul,  tütün ilk nasıl bulundu,  tütün ne zaman keşfedildi