+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Seküler hümanizm nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Seküler hümanizm nedir
  Seküler hümanizm nedir  Seküler hümanizm nedir.jpg


  Bu doktrin her ne kadar bir insanın ancak dini ve doğaüstü kuvvetleri kabul etmeyerek kendini gerçekleştirebileceğini savunsa da ateizm ile aynı olarak değerlendirilmemelidir.

  Bazı düşünürler bu konuya örnek olarak Stalin ve Nietzsche gibi ateistlerin hümanist etik değerleri kabul etmediklerini savunmuşlardır. Seküler hümanistlerin dünya görüşleri ya da felsefeleri naturalizm olarak da adlandırılmaktadır.

  Dünyada son otuz yıl içerisinde tanımlanmış bir kavram olan Seküler Hümanizm anlayışı; her bireyin kendi içerisinde dinin etkisi olmadan gelenekleri, www.alasayvan.net/ dogmaları ve ideolojileri basit bir şekilde kabul etmeyerek sorgulaması gerektiğini, sorunlarının çözümü aşamasında kesin kararlarını verirken inanç etkisinde kalmadan hareket etmesi gerektiğini savunur.

  Öncelikli olarak insanoğlunun hem genelde hem de kendi içerisinde yaratıcılık ve büyüme potansiyelini kullanması konusuyla ilgilenmektedir.


  Hayata bakış açımızdaki eksiklikleri sürekli olarak yeni bilgi ve tecrübelerle kapatmamız gerektiğini, her insanın sosyal ve politik prensiplerini kendi içerisinde muhakeme ederek sorumluluklarını artırarak fikirlerini nedenleriyle birlikte tıpkı bir pazar yeri gibi ortaya açması gerektiğini böylece daha hoş görülü ve ilerlemiş bir dünyanın ortaya çıkacağını ileri sürmektedir.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Sekuler Hümanizm Müslümanlara pek faydası olmaz çünkü kafir icadıdır. Dünyada olan dünyada kalır mantığıyla işleyen bir düzen içerisinde kalan ve Allah'ın emirleri bu düzende işlemez gibi düşüncelere dayalıdır.
+ Yorum Gönder