+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Hititlerde Tarım ve Ticaret Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hititlerde Tarım ve Ticaret
  Hititlerde Tarım ve Ticaret

  Hititlerde Tarım ve Ticaret.jpg  Yazılı kaynaklardan öğrendiğimize göre Hitit İmparatorluğu'nda halkın başlıca geçim kaynağı tarımdı . Bununla beraber yine tabletlerden edinilen bilgiye göre çeşitli mesleklerde çalışanlar olduğu gibi , ticaret yaparak zengin olanlar da az değildi .

  Ulaşım ve ticaret kağnılarda gördüğümüz disk şekilli dört tahta tekerlekli öküz arabaları ve özellikle eşekler ve katırlarla gerçekleştiriliyordu . Yolların bakımı saraya bağlı prenslikler ve beyliklerce yapılıyordu .

  IV . Hattuşili'nin bir mektubundan anlaşıldığına göre Hititler demir madenini topraktan çıkarmasını biliyor ve ondan çeşitli aletler ve mobilya yapabiliyorlardı www.alasayvan.net/ ancak bu iş uzun zaman alıyordu . Gümüş çubuklar Hatti , Hitit Beylikleri Devri'nde olduğu gibi Hititlerde de alışveriş aracı , yani bir çeşit para olarak kullanılıyordu .
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hititlerin başlıca geçim kaynağı tarımdır, Tarım ile beraber ticaret ilede uğraşmışlardır. Ticarette at arabaları kullanırlardı .Yol yapım ve onarımı devlet tarafından yaptırılırdı. Toprağı demirden çıkarıp işlemişlerdir.
+ Yorum Gönder


hititlerde tarım