+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Sondaj makinası nasıl çalışır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sondaj makinası nasıl çalışır
  sondaj makinası nasıl çalışır

  sondaj makinasi.jpg

  Sondajda kullanılan pompalar ve özellikleri

  Sondajda dört ayrı grupta yer alan pompalar kullanılmaktadır. Bunlar pistonlu pompalar, santrfüjpompalar,dalgıç pompalar vederin kuyu pompalarıdır. EİE de bunlardan pistonlular kullanılmaktadır.

  Pistonlu pompalar : Tek pistonlu, iki pistonlu ve üç pistonlu olarak üretilirler. EİE ‘de üç pistonlu (tripleks) pompalar kullanılmaktadır. Yalnızca enjeksiyon pompaları iki pistonludur. Pistonlu pompaların santrfüjlere nazaran verimleri az ancak basınçları yüksektir. Bu nedenle sondajda tercih edilir. Tripleks pompa dengeli çalışır, hafiftir,parçalara bölünebilir. Enjeksiyon pompaları elektrik motorlu olup diğer pompalar dizel motorlu ve hava soğutmalıdır.
  Santrfüj pompalar : Basınç gereksinimi küçük debisi büyük yerlerde kullanılır. EİE de yoktur.
  Dalgıç pompalar : Elektrikle çalışır. Pompa ve motor suya batarak çalışır.
  Derin kuyu pompaları : Emme yüksekliğinin 6-7 m’den büyük olduğu yerlerde kullanılır. Suyun basma özelliğinden yararlanarak çalışır.

  Sirkülasyon pompaları 50-70 Atm basınçta 135-250 lt/dk debide, enjeksiyon pompaları 80 Atm basınçta ve 65 lt/dk debide su basabilmektedir. Tripleks pompaların syrok ayarı bir somun aracılığı ile ayarlanarak 35-45-50 kg/cm kare olarak basınç ayarlaması yapılabilir. Ayarlama sonucu basınç arttıkça debi düşer..
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Sondaj makineleri yer altında bulunan sıvı kaynakları yer yüzüne çıkarmak amacı ile kullanılmaktadır. Sondaj makineleri 4 Ayrı pompa ile çalışmaktadırlar. Sondaj pompaları arasında en çok pistonlu pompalar kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


sondaj makinası