+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Türkiye'de ilk ütü icadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türkiye'de ilk ütü icadı
  türkiye'de ilk ütü icadı

  utu_63771.jpg


  Ütü, kumaşların kırışıklıklarını düzeltmek için kullanılan alet.
  Ütünün icadı 17.yüzyıl başlarına kadar dayanmaktadır. İlk başlarda giysileri düzleştirmek için ısıtılmış ağır taşlar kullanılırken daha sonra saplı düz demir plakalar ateşte ısıtılmaya başlandı. Bu yöntemle ısının uzun süre korunamaması yüzünden demir plakaları oyarak içlerini kömür közüyle doldururlardı. Kor halinde kömür konularak ısıtılan bu ütüler ise oldukça ağır idi.
  1888'de Amerikalı Henry Seely elektrikli ütüyü icat etti. İki çubuk karbon arasında kurduğu kablolu elektrik köprüsüyle demirin ısınmasını sağlıyordu.
  1905'te ilk kez son derece hafif elektrikli ütü piyasaya sürüldü.

  Çalışma prensibi
  Pamuklu kumaşlar selüloz moleküllerinden oluşurlar. Bu moleküller birbirlerine hidrojen bağları ile bağlıdırlar ve bu bağlar da yeterli ısı ve çok az miktarda su ile kırılabilirler. Su ile şişen liflerin kırılan molekül bağları, ütü kumaşın üzerindeyken düzgün bir şekilde tekrar bağlanırlar ve ütü kaldırıldığında kumaşta düzgün ve pürüzsüz bir yüzey oluştururlar.
  Pamuklunun dışındaki kumaşlarda uzun-zincir moleküllerin birbirlerine bağlanış şekilleri farklı da olsa ütülemenin etkisi aynıdır. Örneğin, yünlü kumaşlarda ortak bağlar çapraz şekildedirler. Bazı kimyasalları kullanarak, bu bağları kırıp sonra ütü ile şekillendirmek suretiyle, kumaş kalıcı olarak pilili yani kıvrımlı veya büzgülü hale getirilebilir.


  Vikipedi
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Ütü kıyafetlerin daha düzgün ve daha şık olması amacı ile kıyafetlerin kırışıklığını gidermek için kullanılmaktadır. Ütüleme işlemi 17. Yüzyıldan bu yana yapılmaktadır. Eski insanlar giysilerini ısıtılmış taşlar ile ütülerken daha sonra tutacaklı demirler ütüleme için kullanılmıştır. ilk elektrikli ütü 1888 yılında icat edilmiştir.
+ Yorum Gönder


ilk ütü