+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Çizgi roman klasikleri dizisi kötü kedi şerafettin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çizgi roman klasikleri dizisi kötü kedi şerafettin
  çizgi roman klasikleri dizisi kötü kedi şerafettin

  kotu kedi.jpg

  Kötü Kedi Şerafettin, kısa adıyla Şero, esas olarak Bülent Üstün'ün gerçek hayatta beslediği ve 1996 yılında kaybettiği kedisinin adıdır. Bundan ilham alan çizgi roman kahramanı Şero ise 1996 yılında L-Manyak dergisinde doğdu. 2001 yılında Lombak dergisine geçen Bülent Üstün tarafından çizilen çizgi karakterin karakterin bu kadar sevilmesinin nedenini çizeri günümüz modern insanının uygarlık adına duygularını dışa vuramaması olarak değerlendirmiştir."[1]

  Şeroyu çizerken aslında bu kadar ünlü bir karakter olmayacağını düşünen Üstün, karakterin Türkiye'ye göre biraz daha sert ve punk bir karakter kaldığını belirtiyor. Ancak 2006 yılı itibarı ile ülkemizde gelişen düzene göre ise naif kaldığını da belirtiyor.

  Hikayesi

  Şero, İstanbul ilinin Cihangir semtinde belalı bir tekir kedi rolündedir. Burada ana karakter olan kediler konuşma yetisine sahiptirler. Yarı insan yarı hayvan bir karakter olan Şero, Tonguç`un mastürbasyon yaptıktan sonra ortaya saçılan menilere oturan dişi bir kediden dünyaya gelmiştir. Daha sonraki zamanlarda Şerafettin'in 7 kişi tecavüz ettikleri dişi bir kediden Tacettin adında bir oğlu olduğu ortaya çıkar.

  Popüler kültürde yeri
  Sero1.jpg

  Kötü Kedi Şerafetttin, özellikle Türkiye'deki genç kesimde 1990'ların ortasından sonra popüler oldu ve hikâyeleri paylaşıldı. Ekşi Sözlük gibi popüler internet sitelerinde sık sık diğer hayali kedi karakterleri Garfield ve Heathcliff'le karşılaştırıldı.[2] Şerafettin baskılı tişörtler çok sayıda satışa ulaştı. Bunun dışında anahtarlıklar gibi hediyelik eşyaları da çıktı.

  2002'den itibaren Kötü Kedi Şerafettin karikatürlerinden oluşan 4 tane albüm kitap çıktı.[3]

  2009 yılında çıkan Nil Karaibrahimgil'in Nil Kıyısında adlı albümün çıkış parçası "Seviyorum sevmiyorum" adlı şarkıda "Yok ki senin bir yedeğin, Kötü Kedi Şerafettin!, Söyle nasıl kıydın bana?, Hem canındım, hem ciğerin" kıtasında karakterin adı kullanıldı.[4]

  2009 yılı içinde animasyon çizgi filmi, cep telefonu oyunu ve bir müzikalinin yapılması planlanmaktadır.[1]
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Çizgi romanların kötü karakteri Şerafettin gerçekte yaşamış bir kedidir. Şerafettin Bülent üstünün kedisidir. Şerafettin 1996 yılında ölmüştür. Kötü kedi şerafettini Bülent üstü çizmiştir çizerken şerafettinin bu kadar ünleneceğini düşünmemiş olmasına rağmen şerafettin çok tutulmuştur. Günümüzde kötü kedi Şerafettinin oyunları ve müzikallerinin yapılması planlanmaktadır.
+ Yorum Gönder