+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Oğuz Kağan Kurani kerimde geçiyormu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Oğuz Kağan Kurani kerimde geçiyormu
  Oğuz Kağan Kurani kerimde geçiyormu  Kur’an-ı Kerim’de, Kehf Suresi’nde Zülkarneyn unvanı ile bir çihangirden bahsedilmektedir. Müfessirler, tarihe bakarak, bu cihangirin kim olabileceğini araştırmışlardır. Vanî Mehmet Efendi (ölümü 1684) ve ondan istifade ederek İsmail Hamî Danişmend gibi alimlerimiz bu konuyu etraflıca inceleyerek bu cihangirin Oğuz Han olduğunu söylemişlerdir. En büyük Türk müfessiri Hamdi Yazır da bu görüştedir. O, Zülkarneyn’in manevî bir set yaptığını, bunun da Türkler olduğunu söylemektedir. Türkleri güçlü hale getirenin de, ataları Oğuz Han olduğuna göre, bu kıymetli âlimimiz, zımnen, “Zülkarneyn Oğuz Han’dır” demektedir. O, milletini bozgunculara karşı set yapmıştır
  “Allah doğrusunu daha iyi bilir ya, Kur'ân'ın bahsettiği bu duvar, Zülkarneyn'den onun yapılmasını isteyen kavmin bizzat kendisidir. Onlar demir kütleleri gibi dayanıklı ve sağlam olan vücutlarına akıtılan Allah feyzi ile meydana gelmiş, maddî ve manevî bir set demek olur. Eğer bu kavim, tefsir âlimlerinin naklettikleri şekli ile Türk idiyse, burada, Zülkarneyn'e kuvvetle yardım eden Türklerin geçmişte yeryüzünü bozgunculuktan kurtarmak için ettikleri hizmetin önemi anlatılmış olduğu gibi, yüce Peygamberimizin gönderilmesinden sonra İslâm'a yapacakları hizmete de işaret edilmiş demektir. Ve şu halde Türklerin yok olması, Ye'cûc ve Me'cûc seddinin yıkılması ve yeryüzü düzenini bozulması demek olacaktır ki, kıyametin alâmetlerindendir.” (Hak Dini Kur’an Dili, 5/3291)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Oğuz Kağan veya diğer bir adı ile oğuz han türklerin atası olan biridir. Oğuz Kağan bilindiği gibi tarihi biri değildir o mitolojik biridi.r bunun dışında bilindiği gibi Oğuz Kağan mitolojide ilk türk devletinin kurucusu olarak bilinen kişidir. son olarak bu şahsiyetin yaşamı doğumunda itibaren olağanüstü olaylar ile doludur.
+ Yorum Gönder