+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Sanat Akımları Der Blaue Reiter Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sanat Akımları Der Blaue Reiter
  Sanat Akımları Der Blaue Reiter
  Der Blaue Reiter (Almancada "Mavi At*lı")

  Sanat Akımları Der Blaue Reiter.jpg

  Aralık 1911'de Münih'te Wassily Kan-dinsky ve Franz Marc öncülüğünde kurulan ve soyut sanatın gelişmesinde büyük rol oy*nayan sanatçılar grubu. Belirli bir sanat programı olmayan ve bir akım ya da okul niteliği taşımayan Der Blaue Reiter 1911-14 arasında birçok sanatçının yapıtlarını toplu*ca sergiledikleri esnek bir örgüt niteliğin*deydi. Adını Kandinsky'nin bir yapıtından almıştı. Aynı adla yayımlanan yıllıkta Kandinsky ve Marc'ın estetik konusunda yaz*dıkları denemelere yer verilmişti. Der Bla*ue Reiter sanatçıları, Die Brücke grubu gibi dışavurumculuğu benimsemekle birlikte, bu eğilimi lirik soyutlama doğrultusunda kul*landılar, ayrıca yapıtlarında onlar kadar or*tak bir üslupsal anlatım geliştirmediler. Gi*zemli duygulara biçim verme kaygısıyla sa*natlarına yoğun bir tinsel içerik yüklemeyi amaçladılar. Birçoğu Jugendstil'den, kü*bizm ve gelecekçilik ile naif sanattan etki*lendiler.

  Der Blaue Reiter'in Münih'te Moderne Ga*lerie Tannhâuser'deki ilk sergisinde (Aralık 1911-Şubat 1912) Henri Rousseau, David ve Vladimir Burlyuk, Albert Bloch, August Macke, Marc ve Kandinsky'nin yapıtları ser*gilendi. Rus ressam Alexey von Jawlensky, resmen üye olmamakla birlikte, grubun amaçlarını benimsemişti.  İsviçreli ressam Paul Klee de 1912'de Münih'te düzenlenen grafik-resim sergisine katıldıktan sonra gru*bun üyesi oldu. Bu sergide yapıtları sergile*nen öbür sanatçılar arasında André Derain, Jean Arp, Georges Braque, Maurice de Vlaminck, Mikhail Larionov, Natalya Gonçarova ve Pablo Picasso da vardı.

  Der Blaue Reiter'in son sergisi Mart 1912'de Berlin'de ünlü Sturm galerisinde (bak. Sturm, Der) düzenlendi. Ardından sa*natçılar 1913'te toplu olarak Birinci Alman Güz Salonu'nda yer aldılar. Bu dönemde Al*man asıllı Amerikalı ressam Lyonel Feinin*ger de grupla yakın ilişki kurdu. I. Dünya Savaşı'mn çıkmasıyla Der Blaue Reiter dağıldı.

  Savaştan sonra 1924'te Feininger, Kandinsky, Klee ve Jawlensky, Der Blaue Reiter'in ardılı olan Die Blaue Vier (Mavi Dörtlü) adlı grubu kurdular. Feininger, Kandinsky ve Klee o dönemde Weimar'daki Bauhaus'da öğretim üyesiydiler. Grup üyeleri biçim ve üsluba ilişkin benzerliklerinden çok, ortak sergi açma düşüncesinden yola çıkarak birleştiler ve bu düşüncelerini 1925-34 arasın*da gerçekleştirdiler. A.B.
 2. AYFER
  Bayan Üye

  1911 yılında Almanya'nın Münih şehrinde kurulan ressamlar birliğidir. Plastik sanatlara ve müziğe yer vermişlerdir. Bu amaçlarla iki sergi düzenlenmişlerdir.
+ Yorum Gönder