+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Küçük sanatlar nedir, Küçük sanatlar Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Küçük sanatlar nedir, Küçük sanatlar Hakkında Bilgi
  Küçük sanatlar Hakkında Bilgi
  .
  Seramik alanında, M.Ö. XIX. yy’ dan beri yaygın olarak görülen hayvan biçimli kaplar imparatorluk döneminde de önemli bir yer tutar. Bazıları, www.alasayvan.net/ Hattuşa’da bulunan çift başlı ördek biçimindeki kapta olduğu gibi, karmaşık ve fanteziyle yoğrulmuş bir tasarımın ürünüdür.

  Küçük sanatlar1.jpg


  İmparatorluk döneminin küçük sanat ürünleri arasında dikkati çeken bir grup da mühürlerdir. Bu mühürlerin merkezindeki yuvarlak bölümde, kanadı bir güneş kursunun altında hiyeroglifle hükümdarın adı yazılıdır. İki yanında da Büyük Kral’ın işareti yer alır. Bazı örneklerde bir tanrıyla birlikte kralın da tasvir edildiği bu mühürler, birer sanat eseri olmanın ötesinde, www.alasayvan.net/ üzerlerindeki hükümdar adları sayesinde bazı anıtların kesin olarak tarihlendirilmesine yardımcı olan önemli birer belge niteliğindedir. 2. AYFER
  Bayan Üye

  Uygarlık geliştikçe ve yayıldıkça zaman içerisinde avlanma, barınma gibi ihtiyaçların yanında insanoğlu, sanata merak salmış, kendi imkanları dahilinde ve bulduğu malzemelerle eserler üretmiştir.
+ Yorum Gönder